Menu
Úvod  › 

Láhev balené vody obsahuje téměř 25 000 chemikálií

Kupujete si balenou vodu, abyste dávali svému tělu to nejlepší a nejpřirozenější? A jste si tím skutečně tak jisti?! Chemické analýzy zjistily, že jedna láhev balené vody obsahuje téměř pětadvacet tisíc chemikálií.

Balená voda je opravdovým módním trendem. Všude čtete o pitném režimu, o tom, jak je důležité jeho dodržování a balená voda se jeví jako ideální způsob, jak udržovat organismus hydratovaný. Pod reklamním nátlakem snadno získáte dojem, že balená voda je tím nejzdravějším a nejpřirozenějším, co můžete svému tělu dopřát.

Možná pro vás proto bude značným překvapením závěr, ke kterému došli němečtí vědci. Ti totiž zjistili, že jedna lahev balené vody obsahuje v průměru téměř pětadvacet tisíc chemikálicí. Podle výzkumu, jehož výsledky byly publikovány v magazínu PLoS One, má celá řada těchto chemikálií v lidském těle podobné účinky jako farmaka.

Výzkum byl rozdělen do dvou částí. V první z nich vědci testovali osmnáct vzorků různých značek balených vod, běžně prodávaných v supermarketech. Chemickou analýzou testovali, zda vody obsahují chemikálie, které ovlivňují estrogenové a androgenní receptory v lidském těle. Pro srovnání byla testována i voda z kohoutku. I ti největší skeptici byli v šoku, když se zjistilo, že naprosá většina běžně prodávaných vod obsahuje chemikálie, které ovlivňují oba druhy hormonálních receptorů. Stačily pouhé tři gramy, aby se aktivity estrogenních receptorů snížila o šedesát procent a aktivita androgenních receptorů o devadesát procent. Oproti tomu u vody z kohoutku se nic podobného neobjevilo.

Během druhé části výzkumu vědci hledali, co přesně tyto hormonální změny způsobuje. S pomocí řady dalších analýz se jim podařilo detekovat množství chemikálií a zjistili, že láhev balené vody obsahuje víc než 24 500 různých chemikálií - včetně maleátů a fumarátů, které jsou schopny ovlivňovat hormonální aktivitu.

I když zní výsledky výzkumu značně hrůzostrašně, podle odborníků se nemusíte obávat o život ani v případě, že patříte k pravidelným konzumentům balené vody. Zdravého dospělého člověka by popíjení balené vody nemělo nijak ohrozit i přes množství chemikálií, které obsahuje. Autoři studie však důrazně upozorňují na to, že balenou vodu by rozhodně neměly pravidelně popíjet malé děti, těhotné, či kojící ženy. V extrémních případech mohou chemikálie obsažené v balené vodě způsobit poruchy růstu, předčasný porod, neplodnost, nebo předčasnou menopauzu. Jiné výzkumy zase spojují tyto chemikálie se zvýšeným rizikem cukrovky, kardiovaskuláním onemocněním a některými druhy rakoviny.

Odborníci proto doporučují vyměnit kupovanou balenou vodu za láhev vody z kohoutku, kterou budete mít neustále při sobě. Nemusíte si tak dělat starosti s hydratací organismu, ale ani se zdravotními následky toho, co pijete.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
20 tipů, díky kterým (možná) zachráníte svět
Proč se vám nedaří hubnout, aneb co pít při dietě
Test: Dodržujete správný pitný režim?
Chytré triky, jak se vyhnout kocovině
Nejbizarnější přísady potravin, aneb co všechno jíme