Menu
Úvod  › 

9 každodenních zvyků, které nahrávají stresu

Možná byste to do nich neřekli, ale spousta věcí, které denně ne/děláte zvyšují vaši hladinu stresu a připravují vás o pocit psychické pohody.

1. Nesmějete se

Pokud už si nemůžete vzpomenout, když jste se naposledy zasmáli tak, že jste smíchy brečeli, je načase se nad svým životním stylem zamyslet. Smích je jedinečnou a nejpříjemnější metodou, jak zamezit vyplavování stresových hormonů. Kromě toho stimuluje krevní oběh, uvolňuje svaly, posiluje imunitní systém a tlumí bolest.

2. Nehýbete se

Vědci udělali zajímavý pokus na myších. Nejprve je vykoupali ve studené vodě, což byl faktor, který zvýšil hlasinu stresu, a poté sledovali, za jak dlouho se myši uklidní a začnou se zase chovat normálně. Zjistili, že ty myši, které měly možnost být tělesně aktivní a mohly se hýbat se uklidnily mnohem rychleji a s prožitým stresem se vyrovnaly lépe. Překonejte svou pohodlnost a zkuste je napodobit.

3. Odkládáte úklid na později

Necháváte špinavé nádobí ve dřezu s tím, že ho umyjete zítra? A ten samý princip uplatňujete i u ostatních domácích prací? Možná vám to přijde jako nepodstatný detail, ale vědci prokázali, že v neuklizené domácnosti pociťují lidé mnohem větší míru stresu.

4. Nemáte dost sexu

Nemáte na sex dost času? Bolí vás často hlava, nebo prostě nemáte náladu? Škodíte sami sobě. Sex je dalším významným antistresovým prostředkem, který má vliv na sníženou produkci stresových hormonů. Čím více se budete milovat, tím víc budete v pohodě.

5. Neumíte pracovat se svým dechem

I když si to nemusíte uvědomovat, většina lidí kvůli uspěchanému a stresovému životnímu tempu dýchá příliš rychle. Rychlý a mělký dech je přirozenou reakcí na stresové faktory, nicméně právě rychlý dech pocit úzkosti a psychické nepohody. Zkuste si několikrát za den vzpomenout a cíleně prohloubit a zpomalit svůj dech, budete se cítit mnohem lépe.

6. Neumíte se pochválit

Jde o zátěž, kterou si bohužel většina lidí nese už z dětství. Nejenže neumíme přijímat komplimenty od ostatních lidí, ale neumíme pochválit ani sami sebe. Přitom, pokud se naučíte alespoň v duchu sami sobě vyjádřit pochvalu a spokojenost, výrazně klesne hladina vašeho stresu a úzkosti.

7. Špatně spíte

Nemůžete usnout, probouzíte se uprostřed noci a pak se ráno budíte jako zbití. Jakmile máte problémy se spánkem, vaše tělo na to reaguje zvýšenou produkcí kortizolu, hlavního stresového hormonu. Kromě toho, že se budete psychicky cítit na nic, zvyšuje se tak riziko kardiovaskulárního onemocnění, některých druhů rakoviny a dalších zdravotních problémů.

8. Kladete na sebe příliš velké požadavky

Pokud máte rozplánovaný den po minutách a vrstvíte na sebe jeden úkol za druhým, nemůžete se divit, že se cítíte vyčerpaní a ve stresu. Nerealistické plánovaní je jedním z hlavních stresových faktorů, který navíc můžete sami velmi dobře ovlivnit a odstranit.

9. Neumíte odmítat

Přijde vám nevhodné, neslušné, nemožné, či neprofesionální říci komukoli "ne", takže počet vašich závazků, slibů a povinností roste geometrickou řadou? Naučte se, že slušné odmítnutí není nic těžkého ani ostudného, ale naopak prostředek k uchování vašeho duševního zdraví.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejlepší tipy, jak přežít stres o Vánocích
10 signálů, že už to se stresem přeháníte
Test: Jste ve stresu?
Test: Jak zvládáte stres?
10 nenápadných signálů, že vás ničí stres