Menu
Úvod  › 

6 zlozvyků, které vám kradou spánek

Máte problémy s usínáním, v noci zíráte do stropu a ráno se budíte zbití. Problémy se spánkem si přitom možná způsobujete vy sami. Znáte zlozvyky, které vám znemožňují spát?

Ještě předtím, než se vypravíte k doktoru, abyste vyškemrali prášky na spaní, zkuste zrevidovat své každodenní návyky a zjistit, zda se o kvalitní spánek neokrádáte vy sami:

1. Počítač nebo televize před usnutím.

Možná si myslíte, že vás brouzdání po internetu uklidní a uspí, jenže opak je pravdou. Interakce, kterou po vás počítač vyžaduje, zapojuje do hry vaše podvědomí a dodáváte svému mozku stále další a další podněty. Pokuste se minimálně čtvrt hodiny před tím, než jdete spát, vypnout počítač, zapomenout na všechny nevyřízené maily, vypnout krvák v televizi a dopřát svému mozku chvíli ticha.

2. Knihy v ložnici.

Čtení v posteli obvykle není problém, ale pokud máte problémy se spánkem, měli byste knihy ze své ložnice vykázat. Pro některé lidi totiž může být problémem "přepnout" se z děje knihy do spánkového režimu. Pokud jste zvyklí před usnutím číst, přeneste si knihu alespoň do jiné místnosti a čtěte si například v obýváku. Váš mozek tak bude mít čas na přechod.

3. Práce do noci.

Nedodělávejte pracovní resty, ani rodinné účetnictví dlouho do noci, a už vůbec ne v ložnici. Pracovní úkony vyžadují příliš mnoho koncentrace a navíc mohou způsobovat stres či frustraci, které samozřejmě klidnému spánku neprospívají.

4. Kořeněná a těžká jídla.

Kořeněná jídla zvyšují vaši tělesnou teplotu, zrychlují srdeční tep a tím ztěžují vaše usínání. Těžká jídla jsou zase obtížně stravitelná, zaměstnávají vaše trávení a kradou vám tím hluboký spánek. Mnohem lépe se vám bude spát, pokud si před usnutím dáte jen lehká dietní jídla.

5. Sklenička na dobrou noc.

V první fázi na vás alkohol zapůsobí jako sedativum a pomůže vám usnout, ale ve druhé polovině noci zafunguje přesně opačně a váš spánek zruší. Pokud jste navíc na pití zvyklí, dopad alkoholu na váš spánek bude ještě horší. Váš mozek si totiž vypěstuje toleranci k sedativním účinkům alkoholu, takže upadnete jen do lehkého spánku, ale nedovolí vám přejít do jeho hlubokých fází.

6. Ponocování.

Přes týden chodíte spát plus mínus ve stejnou dobu, ale o víkendech ponocujete a poté naspáváte. Tím ale uvádíte ve zmatek své cirkadiánní rytmy a vnitřní hodiny, které řídí spánek i bdění. Tím, že spíte v neděli o tři hodiny déle, posunete své vnitřní hodiny o tři hodiny dopředu a v obvyklou hodinu spánku potom nejste schopni zabrat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak zlepšit spaní výměnou polštáře?
Pravda a mýty o spánku
Shodnete se s partnerkou v posteli?