Menu
Úvod  › 

7 důvodů, proč se stát matkou po 35

Všude se mluví o tom, jak by neměly ženy mateřství odkládat a pořizovat si děti v časnějším věku. Zdravotní důvody jsou jasné, ale my jsme našli deset největších výhod, proč není vůbec špatné počít dítě až po pětatřicátém roce.

Podle studie z roku 2014 provedené Center for Disease Control má každý pátý novorozenec v USA matku starší třiceti pěti let. Ten samý trend, tedy výrazné stárnutí prvorodiček, se objevuje i v Evropě a stále stoupá. Je pochopitelné, že lékaři z této situace nejsou nijak nadšení, protože zdravotní rizika pro matku i dítě jsou v takovém případě mnohem výraznější. Na druhou stranu pokud jste nestihla porodit dítě do pětatřiceti, nemusíte propadat panice. Známe největší výhody pozdního mateřství:

1. Jste starší a moudřejší.

V pětatřiceti se dá předpokládat, že jste moudřejší, víte, na čem v životě záleží a máte jasnější priority než v pětadvaceti. Už jen zkrátka proto, že chodíte po zemi více let než mladé matky a chtěnechtě jste musela nasbírat víc zkušeností. Nevidíte život černobíle, měla jste možnost ujasnit si priority, hodnoty a to, co na čem vám skutečně záleží - a není jako základ rodičovství vůbec málo.

2. Máte kariéru.

V tomto věku už jste si velmi pravděpodobně stihla vybudovat kariéru a dosáhnout profesního uplatnění. Nebudete mít pocit, že pokud nastoupíte na mateřskou, už se vám nikdy do kariérního vlaku nedopaří naskočit. Znáte cenu času, ale i soukromí a dokážete si ho užít.

3. Máte prarodiče v důchodu.

Zatímco mladší matky musí krkolomně řešit hlídání svých malých dětí, protože jejich prarodiče chodí ještě do práce, vy máte prarodiče v důchodu. Tudíž disponují spoustou volného času, jsou flexibilní a mohou vám vyjít vstříc, když budete potřebovat hlídání.

4. Vaši přátelé už mají zkušenosti.

Vaši přátelé a vrstevníci už to všechno absolvovali několikrát a neexistuje snad situace, kterou by se svými dětmi někdy neřešili. Kdykoli budete potřebovat poradit, nemusíte pracně tápat na googlu a stačí se zeptat. Všechny vychytávky a tipy tak máte naservírované pod nos. O kompletní garderóbě i dětské výbavě ani nemluvě.

5. Budete vypadat mladší.

Žádný krém proti vráskám vám neudělá takovou službu jako malé děti. Vedle mimina, či batolete budete vypadat výrazně mladší a všichni vás také tak budou vnímat. A to není nikdy k zahození.

6. Máte finanční rezervy.

Není to sice pravidlem, ale pravděpodobnost, že budete mít v pětatřiceti o dost víc peněz než v pětadvaceti, je výrazně vyšší. Nebudete se muset stresovat tím, jestli máte dítěti koupit raději zimní boty nebo bundu. Vědomí, že můžete svému dítěti dopřát alespoň některé věci, po kterých touží, je velmi osvěžující.

7. Máte nadhled.

Ve svém věku už víte, že spoustu věcí můžete ignorovat, nemusíte se jimi stresovat, ani je řešit. Nad spoustou věcí dokážete mávnout rukou a povznést se nad ně. Celé mateřství tak budete prožívat pravděpodobně víc v pohodě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 situací, kdy si budete připadat jako nejhorší matka na světě
15 důkazů, že jste normální matka
5 nejotravějších typů matek: Která z nich jste?
5 vět, které vám žádná žena po porodu neodpustí
6 důvodů, proč mít po porodu dítě u sebe
15 signálů, že jste matkou holčičky