Menu
Úvod  › 

6 manželských lekcí, které byste se měli naučit od dětí

Vykašlete se na drahé psychoanalytiky a manželské poradce. K tomu, aby vaše manželství fungovalo, stačí osvojit si několik základních zásad, které zná každé malé dítě.

Řečeno slovy klasika: "Všechno, co potřebujete vědět o vztazích a manželství, jste se naučili v mateřské školce." K tomu, aby vaše manželství fungovalo a mělo budoucnost, není potřeba mnoho. Nemusíte dodržovat žádná složitá pravidla, ani hledat zázračné návody. Inspirujte se tím, co umí všechny malé děti a váš vztah bude idylický:

1. Naučte se dělit.

Pokud jste se už jako malí měli problémy podělit o hračky a tuto schopnost jste si nestačili osvojit ani v pozdějším věku, máte zaděláno na značné problémy i v oblasti partnerských vztahů. Dělit se o svůj osobní prostor, čas i energii patří k základním předpokladům úspěšného vztahu.

2. Uklízejte si po sobě.

Učíte své potomky, že hračky nemají nožičky, aby mohly samy odkráčet na své místo? A uvědomujete si, že dokonce ani vaše ponožky, použité ručníky či otevřená lahvička s šamponem neumí odskákat na své místo bez vašeho přispění. Pokud neuvažujete o vztahu na několik týdnů, je zcela zřejmé, že právě tyto drobné detaily vám časem polezou na nervy a stanou se živnou půdou mnohem vážnějších problémů.

3. Naučte se omlouvat.

Je zvláštní, že svým dětem po několik let vtloukáme do hlavy, aby se uměly omluvit, když udělají něco špatného, a přitom sami tuto schopnost v dospělosti ztrácíme. Dospělí jsou mnohem tvrdohlavější a jen velmi neradi se přiznávají ke svým chybám, čímž se řetězí další problémy a konflikty. Inspirujte se u svých potomků a naučte se omlouvat za své chyby.

4. Nemluvte s cizími lidmi.

... respektive vyvarujte se blízkého kontaktu s atraktivními, single dospělými opačného pohlaví.

5. Odpouštějte a zapomínejte.

Děti jsou skvělé. V jednom okamžiku mlátí svého kamaráda po hlavě lopatičkou a za minutu už jsou nejlepší kamarádi, jako kdyby žádný konflikt nikdy neproběhl. Okopírujte jejich stratefii a přestaňte si pitvat své malé křivdičky a pěstovat v sobě pocit ublížení. Odpouštějte a zapomínejte, váš vztah bude stabilnější.

6. Buďte upřímní.

Malé děti a opilci jsou pravděpodobně jediní lidé na světě, kteří říkají přesně to, co si myslí. Je samozřejmé, že u střízlivých dospělých je potřeba notná dávka taktu, ale na principu upřímnosti a otevřenosti se tím nic nemění. Pokud nebudete mluvit o svých problémech a konfliktech, časem se z nich stane lavina obrovských rozměrů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Vdávala jste se mladá? Nejspíš se rozvedete!
Test: Ničí vám vaše manželství zdraví?
4 signály, že je zralý na svatbu (anebo ne)
5 manželských chyb, které dělají i chytré páry
Největší mýty o manželství
10 hrozeb, kterým bude vaše manželství čelit v prvním roce dítěte