Menu
Úvod  › 

Vdávala jste se mladá? Nejspíš se rozvedete!

Spěchala jste se svatbou a vdávala se velmi mladá, potom máte vysokou pravděpodobnost, že se do deseti let rozvedete. A pokud jste nepoučitelná a vdáte se rychle znovu, nejspíš se rozvedete i podruhé. Zjistila to nová studie.

Na délku trvání vašeho manželství nemá zdaleka vliv jen otravná tchyně, nebo jeho ponožky věčně rozházené po podlaze. Podle vědců záleží i na tom, kdy jste se vdávala a jak dlouho už jste spolu:

Čím mladší, tím horší

To, jak dlouho vaše manželství vydrží, záleží do značné míry na tom, kolik vám bylo, když jste se rozhodli říci si své "ano." Američtí vědci udělali výzkum mezi jedenácti tisíci ženami a zjistili, že každá třetí se rozvede do deseti let od té doby, co se poprvé vdávala. "Zjistili jsme, že třiatřicet procent prvních manželství skončí do deseti let a třiačtyřicet procent se jich rozpadne do patnácti let," uvedl autor výzkumu Matthew Bramlett z National Center for Health Statistics. I když pětasedmdesát procent rozvedených žen se znovu vdá, během deseti let se zase sedmačtyřicet procent z nich zase znovu rozvede.

Z výzkumu také vyplynulo, že čím mladší věk manželů, tím větší je pravděpodobnost, že manželství nevydrží. "Z žen, které se vdávaly ve svých osmnácti a méně lete, se téměř dvě třetiny rozdvádějí. Oproti tomu ty ženy, které počkaly se svatbou až do dvaceti a déle, mají mnohem větší naději, že jejich manželství vydrží, protože v této věkové skupině se rozvádí už jen třetina žen. Rizikový je nízký věk i u opětovného sňatku, kde opět zvyšuje riziko rozvodu." I když vědci očekávali, že nízký věk bude z hlediska trvání manželství problematickým faktorem, překvapilo je, že riziko rozvodu se u velmi mladých žen zvyšuje dvojnásobně.

Popovídejte si

Rozvod je přitom velmi významným stresorem, který má i dramatický dopad na lidské zdraví. Je například známo, že rozvedení muži páchají dvakrát častěji sebevraždu a umírají v mladším věku než jejich ženatí kolegové.

Lékaři také srovnávali endokrinní a imunitní systém vdaných žen a žen, které se rozvedly před rokem a před pěti lety. Jednoznačně se ukázalo, že nejhůře jsou na tom čerstvě rozvedené ženy, které se rozvedly před rokem a jejich imunitní systém je ještě poznamenán prožitým stresem. Ze všech tří sledovaných skupin se nejvýkonnějším imunitním a endokrinním systémem mohly pochlubit vdané ženy a nejhorším potom nedávno rozvedené. Lékaři přirovnávají rozvod k infarktu, rakovině, nebo jinému těžkému onemocnění s tím, že ty také podlomí zdraví člověka a je nutná dlouhodobá rehabilitace a rekonvalescence, aby se tělo zotavilo. Rozvod má na zdraví člověka podobný vliv a je zapotřebí hodně času, než jeho negativní vliv na zdraví zmizí.

Kromě toho vědci zjistili, že rozvedené ženy trpí v mnohem větší míře depresí a úzkostnými stavy než ostatní ženy. Projevují také mnohem menší nespokojenost se svým životem a mají horší zdravotní stav obecně. Negativní zdravotní dopad rozvodu je však výrazně menší v případě, že kolem sebe máte někoho, s kým si můžete popovídat, svěřit se mu a kdo vás podpoří. Lékaři předpokládají, že je tomu tak proto, že rozhovor zmenší míru stresu, který má na zdraví negativní vliv.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 důvodů, proč je rozvod super
Test: Máte se rozejít?
Jak vysvětlit dětem rozvod