Menu
Úvod  › 

6 signálů, že si od sebe potřebujete s dětmi odpočinout

Rodinná pospolitost a společně strávený čas jsou důležité, ale stejně tak je nutné, abyste občas měli čas jen pro sebe a navzájem jste si od sebe odpočinuli. Nepřišel ten čas právě teď?

Čas, který stráví rodina pohromadě, je pro vývoj dětí nesmírně důležitý a formuje jeho osobnost. Nikdo nepochybuje o tom, že děti potřebují trávit v rámci harmonického rodinného prostředí co nejvíc času. Na druhou stranu psychologové upozorňují na skutečnost, že čas od času je potřeba, aby si od sebe rodiče a děti navzájem odpočinuli. Rodiče potřebují pracovat na svém partnerském vztahu, který se realizuje nejen skrze děti a načerpat novou energii a děti je potřeba učit samostatnosti. Podle následujících příznaků poznáte, že nastal čas odpočinou si od sebe navzájem a vyčlenit si alespoň pár hodin sami pro sebe:

1. V kině už jste nebyli několik let

Jde samozřejmě o obrazné přirovnání a nemusíte pracně hledat v programech kin, i když nepatříte mezi filmové fanoušky. Pokud jste však už několik let nesvěřili své dítě nikomu na hlídání, protože jste jednoduše paralyzováni představou, že byste svého drobečka měli na několik hodin odložit, je nejvyšší čas to změnit. "Děti jsou velmi citlivé na chování rodičů a pokud cítí z jejich chování strach, obavy se přenesou i na ně. Jestliže rodiče berou odloučení v pohodě, ani děti s ním obvykle nemají problém," říká psycholožka Zdeňka Dušková. Přestaňte se tedy vymlouvat na to, že nemáte hlídání (i kdybyste si měli na několik hodin najmout agenturu) a vyrazte ven zase jen ve dvou.

2. Vaše děti se neumí samy zabavit

"Jde o klasický problém takzvané televizní generace," říká psycholožka. "Rodiče posadí děti před televizi, nebo před počítač a děti se tak stávají pouhými pasivními konzumenty zábavy. Za čas se úplně odnaučí bavit se samy a očekávají od rodičů nebo techniky, že to zvládne za ně." Neumí se vaše dítě samo zabavit, pošlete ho ven mezi ostatní děti. V případě, že je příliš malé, aby bylo venku samo, přihlížejte zpovzdálí, ale do hry nezasahujte.

3. Máte doma puberťáka, který ještě nikdy nepřespal u kamaráda.

Pokud máte doma dospívající dítě, které ještě nikdy nestrávilo noc u kamaráda, protože vám se z té představy houpe žaludek, kopněte do sebe panáka a konečně mu to dovolte. Přespávání u kamarádů k určitému věkovému období zkrátka patří, formuje to nezávislost a samostatnost dítěte a vašemu partnerskému vztahu to jen prospěje.

4. Vaše šestileté dítě s vámi chodí i na záchod.

"Je samozřejmé, že každá rodina má své vlastní, individuální hranice, nicméně alespoň primární potřeba soukromí by měla být zachována v každé z nich," upozorňuje Zdeňka Dušková. Pokud s vámi váš předškolák chodí i na záchod, protože nedokáže být několik minut sám, je nutné se nad tím důkladně zamyslet.

5. Odmítnete lákavou praconí nabídku, protože vaše dítě má keramiku.

Přirozeně těžko můžete něco udělat se školním rozvrhem dítěte a podobnými danostmi. Jestliže ale přizpůsobujete svůj život do posledního detailu požadavkům dítěte, koledujete si dlouhodobě o velké problémy. Je potřeba, abyste našli rovnováhu mezi svými potřebami a potřebami dítěte.

6. Nedokážete si užít mejdan

Pokud máte jít na narozeninovou oslavu, do hospody, nebo kamkoli jinam, jste duchem zcela nepřítomni, protože myslíte jen na to, co se děje doma a jestli vaše děti nebudou mít doživotní trauma, že jste je na jeden večer opustili. "Je zdravému vztahu rodičů a dětí patří samostatnost a určitá míra nezávislosti," upozorňuje psycholožka.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 věcí, které musíte dětem odpustit
Čím dřív se rozvedete, tím hůř pro vaše děti
7 věcí, které muže po narození dítěte překvapí
Největší chyby, kterých se rodiče dopouštějí
20 životních lekcí z dětského hřiště
10 hrozeb, kterým bude vaše manželství čelit v prvním roce dítěte