Menu
Úvod  › 

4 dětské zlozvyky, které byste neměli ignorovat

Připadají vám jako drobnosti, které mohou být možná i roztomilé a nestojí za to, abyste se kvůli nim rozčilovali. Omyl. Následující dětské zlozvyky vám mohou velmi rychle přerůst přes hlavu.

Skákání do řeči

Proč byste to neměli ignorovat: Děti mají často akutní potřebu rychle vám něco sdělit, nebo se zeptat na něco, co je aktuálně zajímá, nicméně je nutné, aby se naučily respektovat zásady mezilidské komunikace, kdy jedna strana poslouchá a druhá hovoří. Pokud nebudete důsledně vyžadovat respektování tohoto pravidla, váš potomek si velmi rychle zvykne na to, že stačí být dostatečně hlasitý a získá si kdykoli vaší pozornost.

Jak to stopnout: Neustále dítěti opakujte, že pokud mluví někdo jiný, nesmí ho přerušovat a musí počkat, až dotyčný domluví, teprve pak může mluvit ono samo. V tomto případě platí pouze důslednost a neustálé opakování.

Hrubé chování ke kamarádům

Proč byste to neměli ignorovat: Je jasné, že nikomu není příjemné, když má řešit rvačku dětí na hřišti, ale ignorovat byste neměli ani další problematické chování dítěte k jeho vrstevníkům, jako je verbální agresivity, hrubost a další nekamarádské jednání. Nezapomeňte, že jste to především vy, kdo dítěti určuje hranice a pokud mu nedáte jasně najevo, že jeho chování ke kamarádům je špatné, bude jej v různých obměnách praktikovat po zbytek života, což povede k mnoha sociálním konfliktům.

Jak to stopnout: Konfrontujte ho s jeho chováním přímo na místě a v daný okamžik. Vezměte dítě stranou a popište mu přesně, co udělalo špatně. Můžete se ho zeptat, jak by se mu líbilo, kdyby se jeho kamarádi chovali stejně k němu. Před příchodem do dětské skupiny mu zopakujte, jakého chování se má vyvarovat a upozorněte, že v případě poručení pravidel, odcházíte domů. Opět je nutná důslednost a pokud dítě projeví agresivitu, nebo jiné nepřijatelné chování, opuštění skupiny, aby si dítě uvědomilo, že podobné chování je nepřijatelné.

Neochota dělit se

Proč byste to neměli ignorovat: Možná vám neochota dělit se o hračky a vůbec o cokoli připadá jako typická dětská charakteristika, kterou není potřeba se vzrušovat. Nicméně uvědomte si, že už na dětském hřišti získávají děti sociální návyky a vstřebávají pravidla společenského chování. Pokud z vaší strany zcela jasně nezazní opakovaná informace, že je potřeba dělit se o hračky a další věci, dítě si zvnitřní postoj, kdy nedělení a neochodat sdílet jsou zcela normální a tolerovatelné.

Jak to stopnout: Opět platí nejen nekonečné vysvětlování, ale také stará dobrá důslednost. Trvejte na tom, že pokud dítě nebude chtít půjčovat ostatním své hračky, nebude si ani ono moci půjčit od nikoho nic. Děti obvykle velmi rychle pochopí příčinu a důsledek a dokáží se podle toho zařídit.

Podvádění

Proč byste to neměli ignorovat: Řada rodičů se utěšuje tím, že podvádění a klamání v nevinných a nepodstatných věcech patří k dětskému věku. Jenže opět jde o nastolení pravidel, která se budou v následujících letech dodržovat. Pokud dítěti prominete malé podvody a klamání (ať už na vás, nebo na jeho kamarádech), postupem času se už toto chování nebude týkat pouze nepodstatných věcí, ale veškerých záležitostí, které vaše dítě uzná za vhodné.

Jak to stopnout: S dětskou lží a podvody zacházejte přímo. Upozorněte dítě na to, že víte, že podvádí a že to nehodláte tolerovat. Přimějte ho k tomu, aby samo nahlas řeklo, jak se věci ve skutečnosti mají. Je potřeba, aby si uvědomilo rozdíl mezi pravdou a podvodem. Je také nutné zdůraznit, že lhaní je špatné a nemůže se ho dopouštět.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak vychovat šťastné dítě
Děti a domácí práce: Jak je zapojit
Děti milujících otců se chovají lépe než ostatní
7 věcí, které musíte dětem odpustit
7 věcí, o kterých ženy tvrdí, že nebudou dělat (než se stanou matkami)
Největší chyby, kterých se rodiče dopouštějí