Menu
Úvod  › 

11 věcí, o kterých si myslíte, že jsou pravda. A nejsou!

Nejvíce tělesného tepla ztrácíme hlavou. Žvýkačka zůstane v těle sedm let. Křupání kloubů způsobuje artiritidu. Představujeme vám jedenáct věcí, kterým všichni věří, i když jde o nesmysly.

Nejvíc tělesného tepla ztrácíme hlavou.

Pokud byste se svlékli do naha, unikalo by vám tělesné teplo všemi částmi těla rovnoměrně. Jediný důvod, proč více tělesného tepla uniká hlavou, je skutečnost, že hlavu máme většinu času nezakrytou, kdežto na zbytku těla obvykle nosíme oblečení.

Velká čínská zeď je jediným lidským dílem viditelným z vesmíru.

I když se tento mýtus traduje už desítky let, nikdo neví, proč a kde vznikl. Rozhodně však není pravdivý. Kosmonauti potvrzují, že naopak velká čínská zeď je pouhým okem jen velmi obtížně rozpoznatelná, kdežto jiné lidské výtvory jsou vidět mnohem lépe.

Různé části jazyka rozpoznávají různé chutě.

I tento obecně rozšířený názor je mylný. Ve skutečnosti jsou všechny části jazyka schopné rozpoznat všechny druhy chutí.

Odkysličená krev je modrá.

Pokud jste přesvědčeni o tom, že odkysličená krev je modrá, podlehli jste jen nákresům z učebnic biologie. I když se žíly tradičně znázorňují modrou barvou, odkysličená krev je ve skutečnosti tmavě červená.

Chameleoni mění barvu, aby se přizpůsobili prostředí.

Je nám líto, ale chameleoni ve skutečnosti mění barvu v důsledku tělesných a emocionálních změn.

Když sáhnete na ptáče, jeho matka ho odvrhne.

Většina lidí věří, že když sáhnou na ptáče, jeho matka ho odvrhne, protože z něj cítí lidský pach. To je však nesmysl. Ve skutečnosti ptačí matka svá mláďata jen kvůli lidskému dotyku nezavrhne.

Mt. Everest je nejvyšší horou na Zemi.

Pokud berete v úvahu výšku nad hladinou moře, potom je Mt. Everest skutečně nejvyšší horou světa. Nicméně pokud měříte od mořského dna, je jí Mauna Kea na Havaji. Jde však o pomořskou horu, kompletně ukrytou pod hladinou oceánu.

Křupání klouby způsobuje artritidu.

Tato pověra je tak rozšířená, že na toto téma bylo proveno množství studií. Nikdy se nic podobného nepotvrdilo.

Žvýkačka zůstane ve vašem těle sedm let.

Pokud vás vaše matka strašila tím, že spolknutá žvýkačka zůstane ve vašem těle sedm let, můžete si konečně dopřát rozkoš spolknuté žvýkačky bez výčitek svědomí. Odborníci tomuto tématu věnovali celý výzkum, jehož výsledky zveřejnili v magazínu Scientific American, a žádná koloskopie nikdy nic podobného žvýkačce v trávicím traktu nenašla.

Nehty a vlasy rostou po smrti dál.

Nikoli. Jde jen o optický klam způsobený scvkrnutím kůže, takže nehty a vlasy se jeví jako delší.

Jídlo, které ze země seberete do pěti sekund, je čisté.

Znáte pravidlo pěti sekund, které tvrdí, že když vám upadne jídlo na zem a seberete ho do pěti sekund, bakterie a další mikroorganismy nemají šanci se na něj dostat? Omyl. I kdybyste ho sebrali za sekundu, už na něm budou přítomné.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
50 věcí, které musíte v sexu vyzkoušet dřív, než zemřete
75 nejotravnějších věcí na světě
8 věcí, které všichni dělají (ale nikdo je nepřizná)
50 věcí, které při sexu skutečně neříkejte
Nejpitomější upozornění na výrobcích
Největší nesmysly, které kolují na internetu