Menu
Úvod  ›   › 

5 důvodů, proč byste neměli zkoušet bezlepkovou dietu

Je to obrovský hit. Drží ji každý druhý a měla by vám přihrát dokonalé zdraví i přebytek energie. Jenže odborníci z nového trendu bezlepkové diety už tolik nadšení nejsou. Tady jsou důvody, proč byste si její držení měli rozmyslet.

Na začátek pár čísel. Celiakií trpí méně než jedno procento lidí a předpokládá se, že dalších šest procent je na lepek citlivých. Pro ostatní zdravé lidi neexistuje žádný důvod, proč by měli bezlepkovou dietu držet, když jejich tělo nemá s jeho trávením žádné problémy. Následující důvody mluví také proti ní:

1. Zúží se vám jídelníček.

Lepek najdete v řadě potravin, kde byste jej vůbec nečekali: jako jsou třeba jogurty, šunka, či salátové zálivky. Vyřazením lepku ze svého jídelníčku se připravíte nejen o řadu chutí, ale i o množství zdravých potravin. A zároveň byste si měli uvědomit, že bezlepková dieta s sebou rozhodně nepřináší automatické zhubnutí. Řada bezlepkových potravin je naopak kaloricky vydatnějších než jejich klasické verze.

2. Nebudou se vám dostávat živiny.

Pokud vyřadíte ze svého jídelníčku lepek bez konzultace s odborníkem, může se snadno stát, že se vám nebude dostávat vláknina a vitamín B. Právě tyto dvě živiny jsou u lidí držících bezlepkovou dietu nejproblematičtější, protože se ve velké koncentraci nachází v cereáliích.

3. Ztěžujete to skutečným celialikům.

Bezlepkové šílenství těch, kteří tuto dietu drží jen z jisté pózy, výrazně ztěžuje situaci skutečně nemocných lidí, jejichž tělo nedokáže lepek trávit. Protože tělo těch, kteří drží bezlepkovou dietu "jen tak", se s lepkem dokáže vyrovnat, klidně si například mohou dát v restauraci jídlo, v němž je malé množství lepku obsažené a nic se nestane. Když ale stejné jídlo dá skutečný celialik, způsobí mu obrovské komplikace. Zdraví "bezlepkoví" tak bagatelizují problémy a situaci skutečně nemocných.

4. Lepek nebývá příčinou žaludečních problémů.

Častým důvodem, proč lidé k bezlepkové dietě přistoupí, jsou žaludeční problémy, kterými trpí. Pokud ale netrpíte celiakií nebo přecitlivělostí na lepek, bezlepková dieta vaše problémy nevyřeší.

5. Zmate vašeho lékaře.

Trpíte nějakými zdravotními problémy a ještě předtím, než navštívíte lékaře, si sami naordinujete bezlepkovou dietu? Potom ale nemůžete čekat, že vám lékař a testy stanoví správnou diagnózu, protože se vaše tělo bude chovat jinak. Po bezlepkové dietě byste měli sáhnout vždy až po konzultaci s odborníkem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Zdravotní tipy pro líné holky
Pro ženy: Situace, ve kterých přiberete
5 důvodů, proč vyhodit váhu z okna
5 vět, které rozhodně neříkejte lidem, kteří hubnou
5 důvodů, proč máte stále hlad