Menu
Úvod  › 

5 důvodů, proč vyhodit váhu z okna

Neustále se vážíte a máte depresi z toho, že kila neubývají? Klidně váhu vyhoďte do popelnice, protože číslo, které ukazuje, vůbec není podstatné.

Kolik vážíte? Podle výzkumu, který provedli britští vědci, by většina žen raději volila rozchod se svým přítelem, nebo vyhazov z práce, než váhový přírůstek. Vážení a počet kilogramů je pro spoustu lidí alfou i omegou a významným zdrojem stresu. Mučivý okamžik, než váha ukáže počet kilogramů, a zoufalost, pokud je číslo zase o něco vyšší než minule, také většina lidí označuje za mimořádně frustrující. Jenže vážení a počet kilogramů je v podstatě zcela podružnou záležitostí. Kvůli následujícím pěti důvodům se na něj můžete klidně vykašlat:

1. Může spustit emocionální přejídání

Odborníci varují, že pro řadu lidí je pohled na číslo na ciferníku váhy tak frustrující, že může vést k vzteku, pocitům méněcennosti, viny i pocitu, že zdravé stravování a hubnutí vlastně nemá vůbec smysl. V důsledku tohoto stresu se začnou mnohem víc přejídat, protože získají pocit, že hubnutí "nemá cenu." Mnohem důležitější než číslo na ciferníku vaší váhy je pocit, který ze svého těla máte a například to, zda se vejdete do svého oblíbeného oblečení. Na vážení proto můžete klidně rezignovat i v průběhu hubnutí.

2. Váha neříká všechno.

Pokud se správně stravujete a máte dostatečné množství pohybu, rozhodně to poznáte na svém oblečení, kvalitě pokožky, vlasů, přívalu energie a celkovém dobrém pocitu. S počtem kilogramů to nemá nic společného. Na ciferníku váhy se neukáže podíl vašeho tělesného tuku, svalů, kostí, vody, či nestráveného jídla. Vaše hmotnost se navíc bude zcela jistě měnit podle aktuální fáze menstruačního cyklu, kdy se mění množství zadržované vody ve vašem těle.

3. Váha nesouvisí s tělesnou konstitucí.

Pět různých žen stejné výšky i váhy bude mít pět různých velikostía pokud k nim postavíte šestou, která bude vážit víc, klidně může mít menší velikost oblečení. Většina lidí totiž podléhá nesmyslnému mýtu, že svaly váží více než tuk. Kilo tuku váží stejně jako kilo svalů, ale je samozřejmě velký rozdíl mezi tím, jak vypadá kilogram tuku a kilogram svalů a kolik prostoru zabere.

4. Kilogramy nesouvisí s tím, jak vypadáte.

Skutečnost, že vážíte málo, nijak nesouvisí s tím, jestli vypadáte a cítíte se dobře. Pro mnoho lidí je při hubnutí vytouženou metou, aby se vešli do menších džínů. Nicméně je samozřejmě značný rozdíl mezi tím, když vám džíny dokonale padnou přes vypracované břicho a tím, kdy vám přes ně při každém pohybu "přetékají" špeky. Místo vážení se raději zaměřte na sportování a posilování problematických partií. I když se vaše váha nijak zvlášť nezmění, budete se cítit a vypadat mnohem lépe.

5. Měření je lepší.

Pokud nedůvěřujete svým instinktům a chcete mít nad svým hubnutím větší kontrolu než jen dobrý pocit ze svého těla, pořiďte si místo váhy krejčovský metr. Ubývající centimetry v pase jsou mnohem průkaznějším důkazem vašeho formování postavy než počet kilogramů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Získejte skvělou postavu v práci
O hubnutí rozhoduje i to, kdy jíte
Zhubnete při domácích pracích?
Cvičení, které vás konečně zbaví špeků na břiše
Skončete s přejídáním: Jak zvládnout své chutě
Lidé si myslí, že jedí méně, než tomu ve skutečnosti je