Menu
Úvod  › 

Proč by si muži měli holit podpaží

Houštiny v mužském podpaží začínají pomalu vymírat. Naštěstí. Neoholené podpaží u mužů není ani sexy, ani hygienické. A ženy ho nechtějí.

Zarostlým mužským podpažím už definitivně odzvonilo. Kdyby si ženy mohly vybrat, oholily by všechny muže a hygieničtí odborníci by udělali to samé. Nevěříte? Jste zastáncem zarostlých podpaží? Potom byste měli vědět, že v průzkumu magazínu Men´s Health, kterého se zúčastnilo přes čtyři tisíce mužů, vyšlo najevo, že osmašedesát procent z nich si pravidelně vyholuje podpaží. Dvaapadesát procent uvedlo, že to dělá kvůli estetickým důvodům a šestnáct procent potom kvůli sportu.

Ještě ale před pěti nebo deseti lety by podobný průzkum dopadl úplně jinak. Vyholování podpaží bylo muži hromadně odmítáno jako zženštilé a holým podpažím se chlubili snad pouze homosexuálové. Nicméně od té doby se mnohé změnilo a jako beznadějně zaostalý a neestetický je hodnocený naopak ten, kdo k holení podpaží ještě nepřistoupil. Trsy chlupů vyčuhující z podpaží při sebemenším pohybu skutečně nejsou nic přitažlivého a dokonce i řadou zaměstnavatelů jsou u zaměstnanců hodnoceny jako neprofesionální.

Pokud vás k holení podpaží nepřesvědčí ani tyto argumenty, možná s vámi pohne názor žen v dalším internetovém výzkumu. Podle něj naprostá většina žen shledává neoholené pohlaví u mužů jako nepřitažlivé, nebo dokonce "nechutné." I když evoluční biologové tvrdí, že původně bylo ochlupené podpaží znakem mužnosti a sexuality, postupem času tento rys odstranily kulturní zvyklosti a stejně jako je společensky netolerovatelné nevyholené podpaží u žen, postupně se tento trend přenesl i na muže. Ostatně původně údajně měly chlupy v podpaží sloužit především ke koncentraci mužné "vůně", která byla pro tehdejší ženy přitažlivá. Ve století antiperspirantů, deodorantů a parfémů ale, i podle odborníků, ochlupení v podpaží ztratilo svůj význam a je spíše zdrojem společenského faux pas.

Jestliže se rozhodnete zařadit mezi většinu mužů, kteří už nehodlají nosit zarostlé podpaží, měli byste vědět, že holení se nikdy neprovádí "nasucho", ale je nutné chloupky nejprve zvlhčit ve sprše nebo vaně, aby změkly. Holení v teplé vodě pak sníží riziko jejich zarůstání. Pokud máte v podpaží dlouhý porost, nejprve ho zkraťte nůžkami a teprve potom aplikujte žiletku. Po holení je nutné nanést na pokožku zklidňující prostředek bez obsahu alkoholu a minimálně deset minut počkat, než na oholenou oblast nanesete deodorant - ale ještě lépe celou noc.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.33/5 (3 hlasy)
Přečtěte si také:
Móda z pornofilmů: Holit, či neholit?
Voda po holení: Co ano a co ne
Zarůstající vousy: 4 tipy, jak se jim vyhnout