Menu
Úvod  › 

10 důvodů, proč nikdy nenosit žabky

Můžou vám připadat módní, možná i pohodlné, ale pro zdraví vašich nohou jsou skutečnou pohromou. Kvůli následujícím deseti důvodům byste měli všechny žabky vyhodit.

Letní teploty jim nahrávají. Vypadají na nohou dobře, jsou pohodlné a dostanete je v nepřeberném množství barev. Zároveň jsou ale noční můrou ortopedů i dalších lékařů, protože jsou příčinou řady zdravotních problémů a nemocí. Tady je deset důvodů, proč nosit žabky pouze k bazénu, nebo do sprch ve fitku:

1. V žabkách vystavujete své nohy náporu bakterií, virových a plísňových infekcí. Testy ukázaly, že při chůzi v žabkách se na vašich nohou nachází bakterie Staphylococcus a další bakterie způsobující závažné infekce. Zejména nebezpečné jsou otevřené ranky, které vznikají například při pedikúře.

2. Zpomalují vás. Pokud spěcháte, žabky jsou zcela nevhodné. Výzkum z Auburn University, poměrně nepřekvapivě, zjistil, že nositelé žabek dělají kratší kroky než lidé v ostatních botách.

3. V žabkách budete mnohem nemotornější, protože tenké pásky neposkytují noze potřebnou oporu a zvyšují tak riziko, že si při chůzi vyvrknete kotník.

4. Zničí vám chodidla, protože jejich tenká podrážka vůbec netlumí otřesy při chůzi. Z hlediska kondice chodidel jsou žabky to nejhorší, co můžete svým nohám udělat, protože když jdete bosi, má vaše chodidlo možnost přirozeného pohybu a tlumí otřesy svým vyklenutím. To při obutí žabek znemožníte, ale zároveň je jejich podrážka příliš tenká na to, aby zvládla poskytnout chodidlu dostatečnou ochranu.

5. Žabky vám vyrobí dokonalé puchýře. Uvědomte si, že celá váha spočívá na tenoučkých páscích, které se zařezávají do kůže. A puchýře a ranky, které tak vzniknou, jsou zase živnou půdou pro nejrůznější infekce.

6. Permanentně vám deformují nohy. Slyšeli jste už někdy o kladívkových prstech? Jde o nevzhledné vybočení kloubu u prstů u nohou, které může vzniknout například právě dlouhodobým nošením žabek. Vaše prsty se totiž musí mimořádně namáhat (při chůzi v žabkách je vlastně neustále zatínáte), aby vůbec udržely botu na noze.

7. Kazí vám držení těla. V žabkách nikdy nebudete mít elegantní a vznosný postoj, protože plochá podrážka kazí vaše držení těla.

8. Při chůzi v normálních botách má nožní oblouk oporu, což umožňuje kolenům, bokům a páteři zůstat v přirozené poloze. Nicméně u žabek musí klouby nedostatek opory kompenzovat a často vznikají úrazy a zranění. Obvykle se jedná o zánět Achillovy šlachy, či uskřípnuté nervy v zádech.

9. Mozoly. Další nepříjemností, která je s nošením žabek spojená, jsou mozoly vznikající z nadměrného tlaku, který je v nepřirozené poloze vyvíjen na chodidlo.

10. A aby toho nebylo málo, plastové pásky žabek se často vyrábí z latexu, na který je řada lidí alergických.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Důvody proč