Menu
Úvod  › 

10 důvodů, proč smrdíte

Už pár lidí vám naznačilo, že úplně nevoníte, nebo dokonce smrdíte i sami sobě. Tady je deset překvapivých důvodů, proč se za vámi táhne nevábný odér.

1. Po sprchování nepoužíváte ručník

Rychlá sprcha a ještě rychlejší osušení může být příčinou vašich budoucích problémů. Vlhkost totiž zůstane v kožních záhybech (například v podpaždí, ohybech loktů, mezi prsty na nohou a podobně), kam nemá přístup vzduch. Vzniká tak naprosto ideální prostředí pro množení bakterií a plísní, když k tomu ještě přidáte přirozené pocení, je jasné, že výsledkem nemůže být vábná vůně.

2. Kořeníte

Jídla s aromatickými ingrediencemi, jako je kari, česnek a další koření neovlivní jen zápach vašeho dechu, ale také váš tělesný odér. V průběhu procesu trávení vznikají zapáchající plyny. Většina z těchto vedlejších produktů je metabolizována ve střevech a játrech, ale některé z nich jsou absorbovány do krevního oběhu a uvolňují se pomocí plic a pórů po dobu několika hodin po jídle.

3. Čistíte si pouze zuby

Pokud zanedbáváte čištění jazyka, nikdy nedosáhnete tak svěžího dechu, jak byste si představovali. Váš jazyk je pokrytý tisíci malými vlasovitými výběžky, které se jmenují papily, mezi kterými se mohou usazovat mikroskopické částečky jídla. Pravidelné čištění jazyka tyto částečky odstraní a zlikviduje tak prostředí pro množení bakterií.

4. Jste ve velkém stresu.

Na stole vám leží rozdělaný projekt, který jste měli odevzdat už včera, šéf na vás řve několikrát denně a doma na vás čeká nenaladěná manželka. Pocení je přirozený způsob, jak se organismus vyrovnává s nadměrným stresem. Tělo se tak brání přehřívání, jenže vedlejším efektem je zápach, který s sebou pocení nese.

5. Zvýšili jste příjem vlákniny

Jídla s vysokým obsahem vlákniny jsou vynikající pro vaše zdraví, ale způsobují plynatost. Ovoce, zelenina, luštěniny a cereálie vás zasytí na dlouhou dobu, ale v průběhu trávení se produkuje plyn, který vám příjemnou vůni nepřidá.

6. Chrápete

Za to, že se od vašich úst ráno partnerka štítivě odtahuje, "vděčíte" svému chrápání. Spaní s otevřenými ústy vysušuje ústní dutinu, umožňuje mrtvým buňkám, aby se rozkládaly na povrchu vašeho jazyka a dásních. To je důvod, proč váš ranní dech páchne.

7. Jíte ve spěchu

Máte na oběd ušetřeno několik minut, svačíte nad klávesnicí a večeříte v poklusu? Příliš rychlé žvýkání, hltání a pití brčkem může za to, že v průběhu jídla spolykáte příliš mnoho vzduchu. Většina tohoto vzduchu se potom z vašeho žaludku uvolní říháním.

8. Používáte pouze deodorant

Deodoranty jsou schopné dočasně zamaskovat tělesný zápach, ale žádným způsobem neovlivňují to, zda a kolik se budete potit. Spolu s deodorantem je nutné používat i antiperspiranty, které ovlivňují potní žlázy a zabraňují nadměrnému pocení.

9. Máte lupy

Napadlo vás někdy, že lupy nejsou jen kosmetickým problémem, ale ovlivňují i váš tělesný zápach? Řada lidí se totiž domnívá, že lupy jsou způsobené příliš suchou pokožkou hlavy a že šampón vlasy ještě víc vysušuje, takže se snaží mytí omezit. To je ale nesmysl, protože lupy se objevují i u lidí, kteří mají velmi mastné vlasy.

10. Berete léky na předpis

Prohledejte svou lékárničku a možná v ní objevíte důvod, proč váš dech i tělesný odér nepatří k nejpůvabnějším. Stovky léků (a to nejen na předpis) - od těch na alergie až po vysoký tlak, či deprese - vysušují sliznici úst a způsobují tak špatný dech.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak bojovat proti zápachu z úst
Hyperhidróza: Potíte se už příliš?
Co s vaším tělem provede alkohol
6 zlozvyků, které vám kradou spánek