Menu
Úvod  › 

10 důvodů, proč jste pořád unavení

Sotva ráno vylezete z postele, nejraději byste do ní hodili zase šipku zpátky a celým dnem se protloukáte jen s vypětím sil? Permanentní únavou vám vaše tělo chce nejspíš něco naznačit. Tady je deset možných příčin vašeho vyčerpání.

1. Nedostatek spánku.

I když se to může jevit jako logické a naprosto předvídatelné, mnoho lidí si vůbec neuvědomuje, že svému organismu dodává málo spánku. To má samozřejmě negativní dopad nejen na vaší výkonnost a například koncentraci, ale také na celkový zdravotní stav. Dospělí by měli každou noc spát sedm až osm hodin. Pokud se tedy potýkáte s permanentní únavou, zkuste v první řadě upravit svůj spánkový režim, dodat mu pevný řád, odstranit z ložnice počítač a mobilní telefony.

2. Spánková apnoe.

I když máte pocit, že spíte dostatečně dlouho, váš spánek může hatit spánková apnoe. Jedná se o krátkou zástavu dechu v průběhu noci. Každá takováto zástava vám na chvilku přeruší spánek, i když si toho nemusíte být ráno vůbec vědomi. Výsledkem však je ranní pocit nevyspání a spánková deprivace, a to i v případě, že jste strávili v posteli osm hodin. Pokud je to váš případ, snažte se zhubnout, přestaňte kouřit a navštivte odborníka, který vám tento problém pomůže vyřešit.

3. Nedostatek energie.

Nedostatečný přísun potravin může být další příčinou neustálé únavy, ale problémem může být stejně tak i špatná skladba jídelníčku. Zkuste se zaměřit na to, aby byl váš jídelníček vyvářený a udržovali jste si krevní cukr v normě. Nikdy nevynechávejte snídani a po celý den doplňujte energii malými porcemi lehkých jídel.

4. Anemie.

Anemie, neboli chudokrevnost, je častější příčinou permanentní únavy, než si řada lidí myslí. Pokud nemáte dostatek červených krvinek, vaše tkáně a orgány jsou nedostatečně zásobené kyslíkem a výsledkem je pocit velké únavy. Zkuste začít užívat potravinové doplňky s obsahem železa. Na železo je bohaté i červené maso, fazole, cereálie, játra, nebo mořské plody.

5. Deprese.

Většina lidí považuje depresi pouze za psychickou poruchu, ale ve skutečnosti má tato nemoc i řadu tělesných symptomů. Patří mezi ně bolesti hlavy, ztráta chuti k jídlu, ale i permanentní únava. Pokud se cítíte unaveni už několik týdnů, měli byste navštívit lékaře, aby vyloučil právě možnou depresi.

6. Snížená funkce štítné žlázy.

Štítná žláza je malá žlázka uložená v oblasti krku, která mimo jiné kontroluje metabolismus. Pokud je její funkce snížená, metabolismus pracuje příliš pomalu, cítíte se neustále unaveni a přibíráte na váze. Případnou poruchu štítné žlázy může odhalit jen krevní test.

7. Předávkování kofeinem.

V přiměřeném množství zlepšuje kofein bdělost a koncentraci. Pokud to ale s jeho dávkami přeženete, zvedne se vám krevní tlak i tep a předávkování kofeinem může být i příčinou velké únavy.

8. Záněty močových cest.

Pokud jste někdy onemocněli zánětem močových cest nebo jinou infekcí močového ústrojí, nejspíš jste důvěrně seznámeni s pálivou bolestí při močení, která je doprovází. Jenže infekce se nemusí projevovat nutně těmito příznaky a jedním z možných symptomů je právě únava.

9. Dehydratace.

Váš pocit únavy může být jedním se symptomů dehydratace. Ať už sportujete, nebo sedíte v kanceláři, vaše tělo potřebuje tekutiny, aby mohlo správně fungovat a ochlazovat se. Nečekejte na pocit žízně, protože v okamžiku, kdy se dostaví, už jste dehydratovaní. Pokud pijete dostatečně, vaše moč má světlou barvu, ale tmavě zbarvená moč vám signalizuje, že je potřeba svůj pitný režim zlepšit.

10. Onemocnění srdce.

Pokud vás unavují i každodenní běžné činnosti, jako je chůze do schodů, zahradničení, úklid a podobně, je možné, že není něco v pořádku s vaším srdcem. Onemocnění srdce se projevují zvýšenou únavovostí a nápor únavy obvykle udeří záhy poté, co podáte nějaký výkon.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Potraviny, které vám zlepší náladu
Nebezpečná domácnost: Zachraňte si zdraví!
Velká hrozba pro vaše zdraví: Sůl
Test: Máte přehled o medicíně?