Menu
Úvod  › 

10 důvodů, proč jste pořád unavení

Cítíte se neustále vyčerpaní a sotva vstanete, jste ve stavu zalehnout zpátky do postele? Možná je příčinou jedna z následujících věcí.

1. Nedostatek spánku.

Možná chodíte do postele včas, ale to, že v posteli trávíte dostatečný počet hodin, ještě nevypovídá nic o kvalitě vašeho spánku. Dospělý člověk potřebuje denně sedm až osm hodin kvalitního spánku. Choďte proto spát přibližně ve stejnou dobu a vykažte z ložnice televizi, počítače i mobilní telefony, které se na kvalitě spánku podepisují negativně.

2. Spánková apnea

I když máte pocit, že spíte dostatečně, možná vám spánek krade spánková apnea. Při této spánkové poruše dochází k miniaturním výpadkům dechu ve spánku. Při nich sice zcela neprocitnete, ale kvalita vašeho spánku je narušena. Ke spánkové apnee přispívá nadváha, nebo kouření.

3. Nekvalitní jídelníček

Vyčerpání způsobuje nejen nedostatečná výživa, ale i nevhodné složení jídelníčku. K tomu, aby se hladina krevního cukru udržovala v normálu, je zapotřebí vyváženého jídelníčku. Nevynechávejte snídani a soustřeďte se na to, aby každé vaše jídlo obsahovalo bílkoviny, které vám dlouhodobě dodají energii.

4. Anemie

Anemie je jednou z hlavních příčin únavy a vyčerpání. Červené krvinky jsou nutné k zásobování tkání a orgánů kyslíkem a pokud jich máte nedostatek, výsledkem je pocit obrovské únavy a vyčerpání. Zkuste proto užívat železo, nebo zařadit do svého jídelníčku víc potravin s jeho obsahem, jako je například libové maso, mořské plody, játra, fazole, nebo cereálie.

5. Deprese

I když je deprese psychickým onemocněním, nese s sebou celou řadu tělesných symptomů. Únava, bolesti hlavy, či nechutenství patří mezi její charakteristické symptomy. Pokud se cítíte unavení, sklíčení a na dně víc než dva týdny, měli byste vyhledat odbornou pomoc.

6. Snížená funkce štítné žlázy

Štítná žláza je malá žláza umístěná na krku. Kontroluje metabolismus a pomáhá přeměňovat potraviny v energii. Pokud je štítná žláza málo aktivní, funkce metabolismu se také zpomalují a vy se cítíte velmi vyčerpaní. Sníženou funkci štítné žlázy odhalí krevní testy.

7. Předávkování kofeinem

Mírné dávky kofeinu vám pomohou zlepšit koncentraci a udržet se v bdělém stavu. Nicméně příliš velké množství kofeinu vede ke zvýšení krevního tlaku a srdečního tepu. Mimo to odborníci přišli na to, že způsobuje intenzivní únavu.

8. Infekce močových cest

Pokud jste někdy trpěli infekcí močových cest, pravděpodobně jste důvěrně obeznámeni s pálením a štípáním při močení. Nicméně infekce močových cest se nemusí vždy projevovat těmito příznaky a v některých případech je jediným příznakem onemocnění právě intenzivní únava.

9. Diabetes

U ludí, kteří trpí diabetem, zůstává abnormálně vysoká hladina cukru v krvi místo toho, aby jej buňky měnily na využitelnou energii. Výsledkem toho je, že i když dostatečně spíte i jíte, cítíte se neustále zoufale vyčerpaní. Pokud se tedy potýkáte se setrvalou únavou, požádejte svého lékaře o testy na diabetes.

10. Dehydratace

Únava může být i signálem toho, že je vaše tělo dehydrované. Pokud pijete až v okamžiku, kdy cítíte žízeň, je to špatně, protože v této chvíli už jste dehydrovaní. Popíjejte vodu v průběhu celého dne a vaše únava se zcela jistě zlepší.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Můžete zešílet z počasí?
Potraviny, které vám zlepší náladu
Příznaky infarktu: Únava, studený pot a závratě
Nejlepší a nejhorší jídla na špatnou náladu
6 překvapivých věcí, kterými se dá nakazit