Menu
Úvod  › 

Co se vám vaše tělo snaží říct, aneb 10 divných vodítek

Jakou máte velikost podprsenky? Jak citlivý máte čich? Oblečete stále džíny, které jste nosila ještě na střední škole? Odpovědi na tyto a další divné otázky vás mohou upozornit na blížící se zdravotní problém.

Vědci objevují stále více nenápadných tělesných rysů, které mohou být velmi časným příznakem takových nemocí, jako je Alzheimerova choroba, diabetes, rakovina a další. Zkuste si položit následujících deset otázek a zjistěte, jak jste na tom.

1. Délka prstu

Ženy, jejichž ukazováček je kratší než prsteníček, mají dvakrát větší riziko osteoartritity kolen, zjistila v loňském roce studie, jejíž výsledky byly prezentovány v magazínu Arthritis & Rheumatism. Toto je přitom převážně mužská charakteristika, která se váže k nižší hladině estrogenu; právě ta může mít podle vědců významný vliv na rozvoj osteoartritidy.

2. Výška

Ženy, které měří víc než sto šedesát centimetrů mají větší pravděpodobnost, že se dožijí stých narozenin. Podle studie zveřejněné v Proceedings of the National Academi of Sciences k tomu mají větší genetické předpoklady.

3. Délka nohy

Pokud jste spíše podsaditá a o dlouhých nohách si můžete nechat jen zdát, měla byste věnovat větší péči svým játrům. Ve studie publikované v roce 2008 v Journal of Epidemiology and Community Health vědci zjistili, že ženy s vnitřní délkou nohy mezi 51 a 74 centimetrů mají vyšší hladinu čtyř enzymů, které mohou indikovat onemocnění jater.

4. Váš čich

Starší lidé, kteří nejsou schopni identifikovat vůni banánů, citrónů, skořice a dalších výrazně aromatických látek, mají pětkrát větší pravděpodobnost, že se u nich v následujících čtyřech letech rozvine Parkinsonova choroba. Prokázala to studie z roku 2008 zveřejněná v Annals of Neurology. Vědci tvrdí, že oblast mozku zodpovědná za čich je jako první postižená Parkinsonovo chorobou. A to přibližně dva až sedm let před tím, než je stanovená diagnóza.

5. Délka paže

Máte problémy dosáhnout na vrchní skříňky v kuchyni? Ženy s krátkým rozpětí paží jsou vystaveny dvakrát většímu riziku, že se u nich rozvine Alzheimerova choroba. Zjistila to studie zveřejněná v roce 2008 v magazínu Neurology.

6. Zvrásněný ušní lalůček

Již několik studií dokázalo, že podélné vrásky na jednom nebo obou ušních lalůčcích může predikovat budoucí kardiovaskulární onemocnění. Zvrásnění na jednom ušním lalůčku zvyšuje riziko o 33%, na obou potom o 77%. Vědci si však zatím nejsou jisti, čím je tato skutečnost způsobena.

7. Velikost džínů

Dospělí, kteří mají ve čtyřiceti velký obvod podbřišku, trpí 3,6krát větším rizikem, že budou v sedmdesáti trpět demencí, než kdyby nadváhu neměli. Jednou z možných příčin je spojení mezi podkožním tukem a vylučováním hormonů, které jsou spojovány se vznikem demence.

8. Velikost podprsenky

Pyšníte se košíčky velikosti D? Potom se připravte na možnost, že onemocníte cukrovkou. Ženy, které mají ve dvaceti velikost prsů D mají 1,5krát větší riziko, že se u nich rozvine diabetes typu 2 než ženy, které mají velikost podprsenky A. Dokázala to desetiletá studie publikovaná v Canadian Medical Association Journal. Předpokládá se, že je to kvůli tomu, že tuková tkáň v ženských ňadrech ovlivňuje inzulínovou rezistenci, která vede k diabetu.

9. Velikost lýtka

Francouzská studie z roku 2009 zveřejněná v magazínu Stroke zjistila, že ženy s malými lýtky (méně než 30 centimetrů) jsou mnohem náchylnější k cévní mozkové příhody.

10. Krevní skupina

Lidé s krevní skupinou A, B, nebo AB mají o 44% větší pravděpodobnost rozvoje rakoviny slinivky, než lidé s krevní skupinou 0. Tvrdí to závěry nedávného výzkumu z Dana-Farber Cancer Institute in Boston a Harvard Medical School, které se zúčasnilo 107 503 respondentů. Předpokládá se, že geny, které určují krevní skupiny s sebou také nesou rizikové faktory pro rakovinu slinivky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 překvapivých způsobů, jak ovlivní jóga vaše zdraví
5 mýtů o ženském těle
Co s vaším tělem provede alkohol