Menu
Úvod  › 

Zelený čaj prospěje vaší pokožce, očím i imunitě

Podporuje plodnost, pomáhá hubnutí, zlepšuje imunitu, je prevencí nachlazení a má spoustu dalších zdravotních přínosů. Řeč není o elixíru mládí, ale o zeleném čaji. Tušíte vůbec, čím vám může prospět?

Potýkáte se se zdravotními problémy? Dřív, než sáhnete po chemických pilulkách, uvařte si šálek zeleného čaje. Ten totiž může vašemu zdraví prospět stejně a někdy i lépe. Tušili jste například, že zelený čaj je pětadvacetkrát lepší než syntetický vitamín E v ochraně buněk před rakovinovým bujením? Síla zeleného čaje spočívá především v obsahu velkého množství antioxidantů, katechinů, které bojují proti volným radikálům, poškozujícím DNA. Právě toto poškození může být příčinou například rakovinového bujení a dalších zdravotních problémů.

Pozitivní vliv zeleného čaje byl dokázán například u lidí, kteří trpí artritidou, protože složky obsažené v zeleném čaji účinně omezují zánětlivé procesy, probíhající v lidském těle. Řada studií se zabývala vlivem konzumace zeleného čaje na rakovinová onemocnění a zjistilo se, že zelený čaj snižuje riziko rozvoje některých typů leukímie, kožních nádorů, či rakoviny ústní dutiny. Za dokázaný se také považuje vliv tohoto nápoje na menší riziko infarktu a dalších kardiovaskulárních onemocnění.

Pokud marně bojujete s kilogramy navíc, určitě vás potěší, že pravidelné popíjení zeleného čaje vám pomůže se shazováním váhy. Nedávno provedená americká studie zjistila, že ti lidé, kteří si dají třikrát denně šálek zeleného čaje, spálí za den o dvě stě kalorií více. A to bez toho, aby museli měnit jídelníček, nebo zintenzivnit pohybovou aktivitu. Je tomu tak údajně proto, že antioxidanty obsažené v zeleném čaji povzbuzují činnost jater a zrychlují metabolismus.

Ti lidé, kteří pravidelně popíjejí zelený čaj, mají také mnohem menší riziko, že si špatným jídlem zkazí žaludek. Zelený čaj totiž podporuje růst prospěšných bifidobakterií a pomáhá bojovat proti vakterií E. coli a dalším typickým původcům otravy jídlem. Jako bonus se potom můžete těšit na to, že zelený čaj pomůže i proti špatnému dechu. Je tomu tak díky jeho antibakteriálním účinkům, které zlikvidují v ústní dutině bakterie způsobující zubní kaz a páchnoucí dech.

Zelený čaj oceníte i s příchodem chřipkové sezóny, protože jeho konzumace sníží pravděpodobnost, že ulehnete s chřipkou, nebo nachlazením. Výzkum z Harvard University totiž dokázal, že chemikálie obsažené v zeleném čaji stimulují takzvané T-buňky, které představují hlavní obranu proti virům a bakteriím.

Pozitivní přínos zeleného čaje se projevuje i v boji proti alergiím. Látka EGCG, která je v tomto nápoji obsažená, totiž dokáže blokovat produkci histaminu a immunoglobulinu, dvou hlavních spouštěčů alergických reakcí.

Pokud se snažíte o početí miminka, odpovědí je opět zelený čaj, který podporuje plodnost a upravuje menstruační cyklus (ostatně pozitivní účinky zeleného čaje byly pozorovány i u žen v menopauze, u nichž redukuje nepříjemné symptomy přechodu). Jen málokdo tuší, že zelený čaj má pozitivní vliv i na kožní onemocnění a problémy, v odvaru z něj by se proto měli koupat lidé s lupénkou, akné, ale pomůže vám například i proti lupům.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Rakovina prsu: Snižte své riziko
5 triků proti nachlazení
Přeskakujete snídani? Koledujete si o infarkt!
Vysoké podpatky vám zničí zdraví: Podívejte se
Překvapivé léky, které máte doma v kuchyni