Menu
Úvod  › 

Rakovina prsu: Snižte své riziko

Jde o nejzákeřnější ženskou nemoc. Snižte riziko, že rakovina prsu postihne právě vás. Dodržování následujících tipů by vám mohlo pomoci udržet rakovinu prsu v dostatečné vzdálenosti.

Podle celosvětových statistik onemocní rakovinou prsu jedna z devíti žen. I když dva nejrizikovější faktory - geny a stáří - nemůžete ovlivnit, existuje ještě řada dalších, které jsou ve vaší moci.

Hlídejte si váhu

Pokud vám záleží na vašich prsech, hlídejte si váhu. Nadváha či dokonce obezita může významně zvýšit riziko rakoviny prsu, zejména pokud k nárůstu váhy dojde po menopauze. Studie ukazují, že ženy, které začaly být obézní po menopauze mají o polovinu větší riziko, že se u nich rozvine rakovina prsu. Čím větší je nárůst váhy, tím vyšší je riziko. Podstatné je taktéž to, kde se vám nadbytečný tuk ukládá. Výzkumy ukázaly, že ženy s tukovými zásobami kolem pasu mají vyšší riziko rakoviny prsu než ty, které přibírají na bocích a stehnech.

Cvičte

Začněte chodit cvičit. Odborníci dokázali, že ženy, které chodí pravidelně sportovat, mají o dvacet procent nižší riziko, že se u nich rozvine rakovina prsu. Při sportování by však neměla neměla být zátěž příliš vysoká a srdeční tep přesáhnout svou maximální zdravou hranici (zjistíte ji tak, že odečtěte svůj věk od čísla 220).

Vyhýbejte se alkoholu

Alkohol významně zvyšuje riziko rakoviny prsu. A opět čím víc vypijete, tím větší je riziko. Nedávná studie ukázala, že i mírné popíjení zvyšuje pravděpodobnost onemocnění rakovinou prsu o třicet pět procent. Náruživé pití potom vaše riziko zdvojnásobí.

Přidejte do jídelníčku soju

Soustřeďte se na asijskou kuchyni a zařaďte do svého jídelníčku víc soji. Ta totiž snižuje riziko výskytu rakoviny prsu. Výzkum, kterého se zúčastnilo třiasedmdesát tisíc Číňanek, trval sedm let a zjistil, že ženy, které konzumovaly nejvíc soji, měly o šedesát procent nižší riziko výskytu rakoviny prsu.

Vsaďte na zeleninu

Zařaďte do svého jídelníčku co nejvíc zeleniny a ovoce. Vědci dokázali, že ženy, u nichž už byla diagnostikována rakovina prsu a podstoupily léčbu, měly mnohem menší pravděpodobnost, že se u nich objeví další nádor, pokud zvýšily svůj příjem zeleniny a ovoce.

Pijte zelený čaj

Káva, nebo čaj? Vliv konzumace kávy a čaje na rakovinu prsu zkoumala celá řada studií. Hned několik z nich prokázalo, že pravidelné popíjení zeleného čaje snižuje riziko rozvoje rakoviny prsu až o čtyřicet procent.

Přestaňte kouřit

Pokud jste ještě nepřestala s kouřením, teď máte ten nejlepší důvod. Kuřačky mají podle vědců o dvacet procent větší riziko rakoviny prsu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak ničí zdraví pasivní kouření?
Červené víno, elixír zdraví
Proč se vyplatí kojit: Určeno pro matky
Hrozí vám rakovina prsu?