Menu
Úvod  ›   › 

Vysoké podpatky vám zničí zdraví: Podívejte se

Zkrácené svaly, poškozenés nervy, zhroucená klenba chodidla. Nosíte vysoké podpatky? Podívejte se, jaké důsledky to bude mít pro vaše tělo. Budete překvapeni.

Nikdo nepochybuje o tom, že zdraví škodí kouření, nebo pití alkoholu, ale napadlo vás někdy, jakým způsobem ničí vaše tělo boty, ve kterých vyrážíte denně do zaměstnání, na rande, či na mejdan? Vysoké podpatky jsou pro vaše zdraví skutečnou pohromou:

Poškozené nervy

Vysoké podpatky v kombinaci s úzkou špičkou módních bot způsobují poškození tkáně v okolí nervu mezi třetím a čtvrtým prstem na noze. To je poté příčinou permanentní bolestivosti a snížené citlivosti právě v této oblasti.

Lýtkové svaly

Svaly na lýtku se snaží přizpůsobit nepřirozenému úhlu, v němž se noha obutá do bot na vysokém podpatku nachází. Pravidelné nošení vysokých podpatků tak vede ke zkrácení lýtkových svalů.

Trpící kolena

Nepřirozená poloha nohy při nošení vysokých podpatků vede ke zvýšenému tlaku uvnitř kolene. Tím však také, kromě bolestivosti, dochází k mnohem většímu riziku rozvoje osteoartritidy. Věděla jste, že vysoké podpatky zvyšují tlak uvnitř kolene téměř o třetinu?

Achillovy šlachy

Nejenže se při nošení vysokých podpatků nachází Achillovy šlachy v nepřirozené poloze, ale při každém kroku klouže chodidlo dopředu a "z kopce", takže dochází ke zkrácení Achillových šlach. Pokud nosíte podpatky dlouho a pravidelně, budete tak mít například nejspíš problém sednout si "na bobek" s celou plochou chodidel položenou na zemi.

Kladívkové prsty

Kladívkové prsty je termín používaný pro poškození prstů, ke kterému často dochází právě v důsledku častého nošení vysokých podpatků. Tím, že jsou prsty utiskované v úzké špičce boty a ještě na ně působí tlak při každém kroku, kdy se chodidlo posouvá dopředu, klouby na druhém, třetím a čtvrtém prstu jsou permanentně ohnuté. Permanentní ohnutí prstů způsobí, že časem nebudete moci prsty narovnat.

Zranění kotníku

Vysoké podpatky zhoršují rovnováhu a jejich nositelky významně častěji trpí zraněním kotníků.

Bolestivá chodidla

Protože při nošení vysokých podpatků spočívá celá váha těla na špičce nohy, jejich dlouhodobé nošení vede k bolestem kloubů v přední části chodidla.

Špatné držení těla

Při nošení vysokých podpatků se těžiště těla přesouvá dopředu a tím vás nutí předsouvat boky a prohýbat se v bederní páteři. Důsledkem jsou bolesti právě v oblasti beder.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak poznat (a koupit) kvalitní boty
Příčiny celulitidy: Vysoké podpatky i dlouhé lety
5 tipů, kterými prodloužíte život svým botám
Cvičení pro ženy, které nosí podpatky
Jak vám žabky zničí nohy