Menu
Úvod  › 

5 triků proti nachlazení

Máte rýmu, kašel, bolí vás hlava a v krku. Zkrátka vás skolilo nachlazení nebo chřipka. Skoncujte s nimi jednou provždy. Nabízíme vám pět triků proti nachlazení, za kterými si stojí vědci.

Každou zimu vás vyřadí minimálně na několik dní až týdnů z provozu? Další chřipková sezóna bude ale už jiná a zcela ve vaší režii? Taktikou bude tentokrát rychlost a závěry věděckých výzkumů. Magazín Men´s Health sestavil pět nejlepších triků, které vám pomohou zlikvidovat nachlazení a chřipku.

1. Antivirová snídaně

Vzbudíte se a už v prvních minutách se cítíte nemocně a unaveně? Vědci zjistili, že správná snídaně pomůže viry zničit. V nedávné studii provedené v Holandsku odborníci analyzovali imunitní systém lidí, kteří snídali jídlo o 1200 kaloriích, a těch, kteří nesnídali vůbec. Ukázalo se, že u těch, kteří si dopřávali velkou snídani, došlo k vzestupu hladiny gamma interferonu, antivirové látky, o čtyři sta padesát procent. U hladovějících se naopak jeho množství zmenšilo o sedmnáct procent.

2. Povzbuzující stres

Cítíte už v práci, že na vás něco leze? Naordinujte si náročnou poradu, nebo diskusi o zvýšení svého platu. Krátkodobý stres totiž povzbudí váš imunitní systém. Odborníci z Ohio State University zjistili, že při krátkodobém stresu stoupá dramaticky hladina proteinů, které jsou klíčové pro imunitní systém. Využijte nárazového stresu k tomu, abyste "nakopli" svůj imunitní systém. "Stresová reakce je normální ochranným mechanismem těla," říká Jos A. Bosh, vedoucí studie. "Tělo se připravuje na potenciální zranění a aktivuje imunitní systém."

3. Zázračný zelený čaj

Vyměňte své odpolední kafe za šálek zeleného čaje. Když kanadští vědci přidali zelený čaj k vzorkům adenoviru (jeden z virů zodpovědný za nachlazení), zjistili, že se virus přestal množit. Jde o důsledek EGCG, chemické látky obsažené v některých druzích čaje, jehož největší koncentrace se nachází právě v zeleném čaji. Při prvních příznacích nachlazení se proto snažte prolít co největším množstvím zeleného čaje, který pomůže zabránit množení virů. I když s nachlazením ulehnete, celková doba léčby se tak významně zkrátí.

4. Nabijte imunitní systém

V době chřipkové epidemie omezte svůj noční život. Pokud zkrátíte dobu svého spánku o čtyřicet a víc procent (například se vyspíte jen čtyři hodiny místo obvyklých sedmi), výkonnost vašeho imunitního systému poklesne o padesát procent. Pokud má váš imunitní systém fungovat správně, je potřeba abyste spali každý den minimálně osm hodin a vaše tělo mělo šanci se zregenerovat, obnovit buňky a poradit si s viry. Účinnost imunitního systému snižuje mimo jiné i alkohol.

5. Trénink bílých krvinek

Nedávná studie provedená na University of Massachusetts, které se zúčastnilo 547 lidí, zjistili, že fyzicky aktivní lidé měli za rok o čtvrtinu méně onemocnění horních dýchacích cesta než gaučoví povaleči. Pohyb a sport totiž posilují imunitní systém a napomáhají produkci bílých krvinek. Autoři studie tvrdí, že pravidelné cvičení vám prospěje hned dvakrát. Jednak sníží pravděpodobnost, že nachlazení dostanete, a pokud už onemocníte, významně zkrátí dobu vašeho léčení.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejčastější mýty o chřipce a nachlazení
Jaký je rozdíl mezi chřipkou a nachlazením?
Povzbuďte svůj imunitní systém
Nejlepší a nejhorší léky na chřipku a nachlazení
7 potravin proti chřipce a nachlazení