Menu
Úvod  › 

Cvičení pro ženy, které nosí podpatky

Chůze na podpatcích představuje pro vaše nohy obrovskou zátěž. Vyzkoušejte následující čtveřici cviků, které vaše nohy protáhnou a uvolní.

Nohy obuté v botách na podpatcích působí mimořádně žensky, sexy a přitažlivě. I když vaše nohy budou v podpatcích vypadat nekonečně dlouhé, jejich nošení představuje pro vaše tělo skutečnou zátěž a příliš mu neprospívá. Dlouhodobé nošení vysokých podpatků může vést k celé řadě problémů; od zanícených nervů k chronickým problémům s klouby. Pokud však patříte k příznivkyním vysokých podpatků, nemusíte se své vášně vzdávat. Stačí, když každý den věnujete svým nohám několik jednoduchých cviků, které je protáhnou, uvolní a minimalizují poškození způsobené nepřirozeným úhlem, ve kterém podpatky vaše nohy drží:

Lýtka

Každodenní balancování na vysokých podpatcích vede nutně ke zkrácení lýtkových svalů. To má zase za následek jejich oslabení, které pocítíte zejména v okamžiku, kdy podpatky sundáte. Nikdy byste proto neměli zapomínat na jejich protažení, které je uvolní. Ideální pro to je klasická jógová pozice střechy. Dejte dlaně na zem asi půl metru před špičky nohou a snažte se zároveň udržet na zemi i svá chodidla. Hlavu vyvěste mezi ramena, která budete táhnout od uší nahoru, a ráda držte rovná. Z profilu byste měli připomínat střechu a zároveň protahujete svá lýtka.

Kotníky

Chůze na vysokých podpatcích je mimořádně náročná i pro vaše kotníky. Jejích oslabení může být příčinou případného pádu a zranění. Posilte je jednoduchým cvičením. Udělejte každý den deset dřepů, při kterých budete stát na špičkách bosých nohou. Kromě toho, že tím nacvičíte rovnováhu, posílíte i kotníky.

Rovnováha

Zátěž a nepřirozený úhel nohou spojený s nošením podpatků klade mimořádné nároky na vaši rovnováhu. Musíte zapojit spoustu svalů, které jsou při chůzi bez podpatků v klidovém stavu. To vede k většímu tlaku na vaší spodní část zad a následně bolesti bederní páteře. Vynikajícím cvičením pro zlepšení rovnováhy je jógová pozice stromu, kdy stojíte s jednou nohou na zemi a druhou zvednutou a pokrčenou tak, že se její chodidlo opírá o vnitřní stranu stehna stojné nohy. Vyzkoušejte tuto pozici na obě strany a setrvejte v ní několik desítek sekund. Trup přitom držte vzpřímený.

Achillovy šlachy

Jestliže nosíte vysoké podpatky pravidelně, velmi brzy to pocítíte na svých "achillovkách." Zkrácení, či přímo zánět šlach, je relativně častou komplikací při nošení vysokých podpatků. Vzpomeňte si na to, kdykoli půjdete do schodů a využijte této příležitosti k jejich protažení. Stoupněte si na schod pouze špičkou nohy a patu spusťte pod úroveň schodu a několikrát propružte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Křečové žíly, pohroma pro nohy
Co se vám snaží říct vaše nohy?
Nový trend: Běh naboso
Příčiny celulitidy: Vysoké podpatky i dlouhé lety