Menu
Úvod  › 

Příčiny celulitidy: Vysoké podpatky i dlouhé lety

Za nevzhledné dolíčky a hrubou kůži na vašich stehnech a hýždích zodpovídá řada faktorů. Některé z nich vás ale určitě překvapí. Věděli jste například, že k celulitidě mohou přispívat i vysoké podpatky, nebo špatné držení těla?

Podle odhadu odborníků ztrpčuje celulitida život devadesáti procentům českých žen. Následující příčiny se nejčastěji podílejí na jejím vzniku:

Dědičnost nebo předpoklad

Za jeden z hlavních faktorů vzniku celulitidy bývá považována dědičnost. Nedědí se však pomerančová kůže, ale typ čili konstituce postavy. To znamená rozložení tuku a oslabení vaziva, což přispívá ke vzniku celulitidy.

Nedostatek pohybu

Lymfatické cévy ke své aktivní činnosti potřebují stimulaci tzv. svalovou pumpou, tedy pohybem svalů. Tlakem svalů na lymfatické cévy dochází k rychlejšímu toku lymfy. Při nedostatku pohybu nepracují dostatečně a opět se hromadí tekutina v podkoží. Utlačuje okolní krevní cévy a podkoží je nedostatečně prokrvováno. Tuky v podkoží se nespalují, ale ukládají se ve zvýšené míře.

Poruchy trávení

Špatné držení těla a hrbení se způsobuje ochablost svalstva bránice. Ochablá bránice nepodporuje dostatečně pohyb střeva. Vzniká nadýmání a zácpa. Toxické látky nejsou odváděny z organismu v potřebné míře.

Hormonální změny

Zvýšené zadržování tekutin v podkoží způsobuje změnu hormonálních hladin například v pubertě a těhotenství. Ženské hormony na sebe vážou vodu a ukládají ji do tukové tkáně.

Nesprávná strava

Pokud naše strava neobsahuje dostatek ovoce a zeleniny, ochuzujeme se o přirozené antioxidační látky, které chrání stěnu cév a pomáhají lymfatickému systému v rámci detoxikace. Důležitá je vyvážená strava a dobré stravovací návyky. Zvláště důležitý je pravidelný přísun vitamínu C.

Nedostatek tekutin

Dostatečný pozvolný přívod tekutin, minimálně tři litry denně, je nutný k zajištění metabolických funkcí v rámci detoxikace organismu. Nejvhodnější jsou neperlivé vody s minimálním obsahem sodíku a bylinné čaje. Alkohol a nadměrné pití kávy patří mezi faktory vzniku celulitidy.

Sedavé zaměstnání

Při nedostatku pohybu se neuplatňuje takzvaná svalová pumpa a lymfatické cévky v podkoží nepracují dost intenzivně. Navíc v oblasti zadních stran stehen nemůže lymfa protékat k tříselným uzlinám a vázne detoxikace. Proto se celulitida nejdříve objevuje na tomto místě.

Dlouhé stání na místě

Pokud musíte dlouho stát, krev se městná v žilách na nohou. Zvýšený tlak způsobí vyšší propustnost žil pro tekutiny. Ty se shromažďují v podkoží a zapříčiňují otoky. Lymfatická drenáž se zpomaluje, vázne odvod odpadních látek a tekutina se snáze dostává do tukových buněk.

Vysoké podpatky

Vysoké podpatky způsobují zkrácení lýtkového svalu. Pak se nemůže uplatnit svalová pumpa.

Zaškrcující spodní prádlo

Zamezuje dostatečné krevní cirkulaci a lymfatické drenáži, lymfa městná do tukových buněk a výsledkem jsou rozrůstající se lipomatózy.

Dlouhé lety

Časté nebo dlouhodobé lety - na pět hodin a více - zvyšují riziko městnání krve v žilách dolních končetin. Dochází k otokům nohou ze žilní nedostatečnosti. Také vzniká zpomalená mízní drenáž, což má za následek městnání a následný mízní otok.

Těhotenství

Hormonální změny, estrogen a těhotenský hormon progesteron jsou v tomto stavu ve vysoké koncentraci, vážou na sebe vodu a ukládají si ji do tukové tkáně. Vzniká lipedém a celulitida. Dále zvýšení hmotnosti a otoky končetin napomáhají vzniku celulitidy.

Nikotin

Nikotin poškozuje cévní stěny. Zvyšuje toxicitu v těle, přetěžuje funkci lymfatického systému v rámci detoxikace. Zhoršuje přísun kyslíku do tkání a přispívá tak ke tvorbě celulitidy vlivem zpomalení látkové výměny.

(Zdroj: Celulitida, Erika Hübelová a Alice Schmidtová, vydalo vydavatelství Grada.)

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Pomerančová kůže: Zásady proti celulitidě
Přípravky proti celulitidě: Které fungují?