Menu
Úvod  › 

5 tipů, kterými prodloužíte život svým botám

Když už konečně trefíte na boty, které vám padnou, přirozeně nechcete, aby se rozpadly po několika měsících. Následující tipy jejich životnost prodlouží.

Pravděpodobně každý zná martyrium, které doprovází výběr bot a nadšení, když se vám podaří objevit nějaké, které vám sedí. Pokud nechcete, aby vás opustily po několika měsících, věnujte jim základní péči, která může výrazným způsobem prodloužit jejich životnost:

1. Vyměňte podrážky.

Koupili jste si boty s koženými podrážkami? Potom je před prvním nošením odneste do opravny bot a požádejte, aby vám na ně připevnili gumové podrážky. Kožené podrážky se totiž velmi rychle sešlapávají a boty vám příliš dlouho nevydrží. Tenké gumové podrážky výrazně prodlouží jejich životnost a přitom jsou levné, lehké, nenápadné a dostupné v mnoha barvách. Poskytnete tak kvalitní kůži účinnou ochranu a navíc se zvýší odolnost bot proti vlhkosti.

2. Nekupujte obnošené boty

Myslíte si, že ušetříte, pokud si pořídíte boty ze second handu, nebo budete nosit obutí, které odložil váš vzdálený bratranec? Omyl. Jediné, čeho tím dosáhnete, budou zničené a bolavé nohy, protože každý člověk sešlapává boty jedinečným způsobem. A navíc je pravděpodobné, že do jejich opravu budete muset investovat v konečném součtu víc, než by vás stály nové boty. V koupi bot zkrátka platí, že byste měli být za každých okolností prvním majitelem.

3. Kupte si kopyta

V případě jakýchkoli jiných bot, než jsou sandály a sportovní botasky, platí, že byste je měli v botníku zásadně uchovávat s napínáky, nebo ševcovskými kopyty uvnitř. Napínáky zabraňují tomu, aby bota ztratila svůj tvar, propadala se klenba a docházelo k dalším deformacím. Díky takovému uchovávání bot vám vydrží mnohem déle ve formě a zabráníte tak i tvorbě drobných prasklinek v kůži.

4. Investujte do gelových vložek

V první řadě si lidé kupují gelové vložky do bot zejména kvůli pohodlí, které poskytují chodidlům. Gelové polštářky jsou vynikající prevencí před bolavými a nateklými chodidly, ale možná vás nenapadlo, že zároveň představují i ochranu vnitřku boty před sešlapáním a opotřebením. Při jejich používání vám boty vydrží mnohem déle.

5. Nepodceňujte impregnaci

Jakmile začne pršet, nebo sněžit, vaše boty potřebují mnohem větší péči, než jste jim věnovali doposud. Impregnační sprej byste měli na jejich povrch aplikovat už před prvním nošením a znovu jeho vrstvu obnovovat. Před nastříkáním spreje, boty důkladně umyjte a vysušte. Sprej nechte důkladně zaschnout a teprve potom v nich můžete vyrazit ven.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 stylových trapasů, kterých se dopouštějí muži
Jak poznat (a koupit) kvalitní boty
Módní prohřešky, které vám ženy neodpustí
Pro muže: Jak (ne)nosit žabky