Menu
Úvod  ›   › 

Jak poznat (a koupit) kvalitní boty

Když už se rozhodnete investovat do bot, očekáváte, že něco vydrží a bude se vám v nich dobře chodit. Naučte se vybírat opravdu kvalitní boty.

Stejně jako u oblečení se cena kvalitních bot pohybuje na velmi široké škále od výhodné koupě po astronomické částky. Jenže zatímco nekvalitní džíny vám jen stěží poškodí zdraví, u nekvalitních bot se vám to může přihodit relativně snadno. Boty jsou totiž základem pohodlí, dobrého držení těla i zdraví. Tady je několik tipů, které by se vám mohly hodit při nakupování bot:

- První věcí, na kterou byste se měli při nákupu bot zaměřit, je zpracování boty. Podle odborníků není až tak důležité, jestli je bota ušita z přírodního nebo syntetického materiálu. Mnohem důležitější je, jak bota drží pohromadě.

- Zajímejte se o to, jestli jsou jednotlivé části boty lepené nebo šité. Lepená boty nikdy nevydrží stejnou zátěž a nebude mít tudíž stejnou životnost jako šitá.

- Zaměřte se zejména na spoje podrážky s vrchní částí boty. Ideální je varianta, kdy je bota v tomto místě šitá i lepená.

- Podívejte se na vnitřek boty. Kožený vnitřek absorbuje mnohem lépe vlhkost nohou. Kvalitní boty jsou navíc vypodšívkované po celé délce.

- Podívejte se, jakým způsobem jsou do boty zapracovány cvoky, dírky pro tkaničky a podobné detaily. Uvědomte si, že budou vystaveny velké zátěži a rozhodně by se neměly snadno vytrhnout.

- Teď botu vyzkoušejte. Musíte v ní mít dostatek místa pro všechny prsty a při chůzi nesmí pata "ujíždět" do strany. Zásadně vždy zkoušejte obě boty, protože se mohou lehce lišit, stejně tak jako vaše chodidla.

- Boty zkoušejte vždy s ponožkami, které do nich budete nosit. Zkoušení společenských bot, které hodláte nosit k obleku, se sportovními ponožkami vám neřekne vůbec nic o tom, jak vám budou ve skutečnosti sedět.

- Nahmatejte zvenčí špičky boty konec vašeho nejdelšího prstu. Mezi ním a koncem boty by mělo být místo na šířku palce. (Máme na mysli vnější, nikoli vnitřní část boty.)

- Ujistěte se, že vás horní okraj boty neškrábe a nedře při chůzi do kotníku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)
Přečtěte si také:
Oblečení, které překáží mužům v kariéře
Jak prodloužit život svým botám?
5 stylových trapasů, kterých se dopouštějí muži