Menu
Úvod  › 

5 důvodů, proč se vám vyplatí jít na masáž

Připadají vám masáže zženštilé a stále jste jim nepřišli na chuť? Tady je pět důvodů, proč by masáž měli do svého programu zařadit i muži.

Masáže a jejich umění je stovky let a například staří Číňané používali masáží coby léčebné metody. Teď jejich přínosy objevuje i západní svět a zjišťuje, že masáže se nehodí pouze k léčbě svalových bolestí, ale mají celou řadu dalších pozitiv. Jedním ze značně překvapivých závěrů, ke kterým vědci dospěli, je například zjištění, předčasně narozené děti, které jejich rodiče masírují, přibírají více na váze než ostatní děti. Masáže pomáhají povzbudit imunitní systém, bojovat s vysokým krevním tlakem, tlumí bolesti při artritidě, popáleninách, napomáhají rehabilitaci po chirurgických zákrocích a mají celou řadu dalších pozitivních zdravotních dopadů. Následujících pět skutečností o masážích vás ale možná překvapí:

1. Schopnost přenosu

Není nezbytně nutné nechat si masírovat tu část těla, která vás bolí nejvíce. Při masáži kterékoli části těla se totiž vyplavují chemické látky, které redukují bolest a napětí v celém těle. Takže například z masáže ramen bude mít užitek celé vaše tělo. Dokázaly to studie, během nichž měřili odborníci vyplavování stresových hormonů a dopaminu.

2. Posílení imunity

Skutečnost, že při masáži dochází k posílení imunitního systému, byla potvrzena celou řadou studií. Vědci měřili hladinu kortizolu, vyplavovaného při stresu, u respondentů před masáží a po masáži. Po masáži došlo k jeho výraznému poklesu. Kortizol zabíjí imunitní buňky, takže když snížíte míru stresu a klesne jeho hladina, imunitní systém bude posílen. Pravidelné masáže vám tak pomohou vyhnout se podzimním nachlazením a dalším onemocněním.

3. Krevní tlak

Masáže dokáží redukovat vysoký krevní tlak. Tvrdí to alespoň provedené výzkumy. Zjednodušeně řečeno je tomu tak proto, že tlakem dochází k aktivace bloudivého nervu, který mimo jiné zodpovídá za regulaci krevního tlaku. Při výzkumu, který byl proveden na University of South Florida v roce 2005, se prokázalo, že stačí deset desetiminutových masáží v průběhu tří týdnů, aby došlo k zásadnímu zlepšení krevního tlaku oproti krevnímu tlaku kontrolní skupiny.

4. Na technice nezáleží

Je jedno, zda si vyberete švédskou, sportovní, nebo thajskou. Dopřát si můžete kteroukoli masáž chcete, protože podle vědců není důležitá technika, ale doteková stimulace kůže, ke které dochází při každé masáži. Zdravotní benefity vám zaručí jakákoli masáž.

5. Pomozte sami sobě

Masírovat můžete i sami sebe. Věděli jste například, že můžete sami sobě ulevit od bolesti rukou, která se obvykle dostavuje po delší práci na počítači a dalších stereotypních pohybech. Když věnujete automasáži rukou denně čtvrt hodiny, dopřejete jim skvělou prevenci proti syndromu karpálního tunelu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Tipy pro muže: Jak přežít její těhotenství?
Co jí máte koupit pod stromeček
Tantrická masáž: Erotická bomba ve vaší ložnici
Dopřejte jí těhotenskou masáž