Menu
Úvod  ›   › 

Tipy pro muže: Jak pečovat o pleť s akné

Máte pocit, že muži si vystačí s vodou a mýdlem? Omyl. Už dávno neplatí, že péče o pleť je vyhrazená ženám a zženštilým homosexuálům. Zvlášť pokud trpíte na akné, je nutné věnovat pleti větší pozornost. Inspirujte se.

Trpíte na akné a váš obličej je posetý nevzhlednými pupínky? Zapomeňte na předsudky ohledně péče o pleť a začněte se o ni lépe starat. Nabízíme vám jednoduché tipy, které vám nezaberou téměř žádný čas, ale pomohou vám zlepšit stav pokožky.

1. Pravidelné čištění

Když jde o čištění pleti, řídí se většina mužů pravidlem všechno nebo nic. Buďto na pravidelné čištění zapomínají (případně ho přímo odmítají), nebo si kůži drhnou při každé možné i nemožné příležitosti. Zvykněte si umýt obličej každé ráno a každý večer předtím, než se odeberete do postele. Používejte raději čistící pěnu než mléko a zcela se vyhněte oleji. Nicméně nečistěte pleť příliš často a nedrhněte ji příliš intenzivně. Příliš časté čištění může pokožku podráždit a její stav zhoršit. To samé platí pro drhnutí nebo nešetrné mytí. Máte akné rozeseté i po těle? Kupte si mycí přípravky s obsahem kyseliny salicylové nebo benzoylperoxidu. Nutností je také sprcha po jakékoli aktivitě, kdy se zpotíte.

2. Holte se opatrně

Oblasti postižené akné holte velmi opatrně a snažte se je zbytečně nedráždit žiletkou. Menší riziko rozškrábnutí pupínků a podráždění kůže hrozí v porovnání s klasickou žiletkou či břitvou elektrickým strojkem. Ať už se holíte jakýmkoli nástrojem, ujistěte se, že je dostatečně ostrý. Vždy se holte ve směru růstu vousů a před holením vousy navlhčete, aby se změkčily. Na zvlhčení vousů používejte teplou vodu, ale ostří žiletky či strojku oplachujte vodou studenou, používejte hustý holící krém. Pokud je kůže hodně zanícená, pokuste se holení na nějakou dobu úplně vynechat. Místo vody po holení aplikujte raději přípravky proti akné. Můžete také požádat svého lékaře, aby vám doporučil a předepsal vhodný prostředek, který budete moci po holení používat.

3. Zvlhčujte pokožku

Zvlhčující přípravky rozhodně nejsou jen ženskou záležitostí. A nejste při jejich výběru omezeni pouze na přípravky s květinovou vůní v růžových lahvičkách. Na trhu v současné době existuje nepřeberné množství produktů na zvlhčení pokožky, z nichž některé jsou určeny přímo pro muže. Jejich používání je naprosto nezbytné, protože většina přípravků proti akné pleť vysouší. Nezapomeňte je aplikovat také po holení. Pokuste se vybrat přípravek bez parfemace, která může podráždění pokožky ještě zhoršit.

4. Vylučte růžovku (Rosacea)

Mnoho lidí se mylně domnívá, že trpí akné, ačkoli ve skutečnosti se jedná o kožní chorobu jménem rosacea. Rosacea neboli růžovka způsobuje výskyt pupínku podobných akné na obličeji. Rosacea ale mimo stojí i za zarudnutím obličeje, jehož intenzita se v čase může měnit. Akné se může objevit v podstatě kdekoli na obličeji či těle, ale rosacea se objevuje pouze na tvářích, nosu, čele a bradě. Léčba růžovky je přitom diametrálně odlišná od léčby akné. Pokud si nejste jisti, čím ve skutečnosti vlastně trpíte, navštivte odborníka, který vám stanoví přesnou diagnózu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Akné