Menu
Úvod  ›   › 

Akné: Kdy musíte jít k lékaři

Možná se vám nechce chodit s několika pupínky k doktoru a říkáte si, že časem zmizí samy. Jsou ale situace, kdy by vaše akné měl skutečně vidět lékař.

Zatímco mírnou formu akné můžete zdolat pomocí volně prodejných léků a přípravků, komplikovanější případy vyžadují dohled lékaře a léky na předpis. Tady jsou případy, v nichž byste rozhodně měli navštívit dermatologa.

1. Nikdy předtím jste akné neměli

Pokud jste nikdy na akné netrpěli a najednou vám se váš obličej, hrudník, záda, nebo jakákoli jiná část těla, pokryje červenými pupínky, rozhodně byste měli zamířit k lékaři. Velmi podobně se totiž projevují i jiné kožní nemoci, jako například rosacea nebo folikulitida (hnisavý zánět vlasového váčku). Diagnózu a následnou vhodnou léčbu by měl rozhodně stanovit lékař a nikdy byste se neměli řídit pouze svým laickým odhadem.

2. I přes domácí péči se akné zhoršuje

Pokud se i přes důkladnou domácí péči akné nelepší, nebo se dokonce zhoršuje, měli byste rozhodně navštívit svého lékaře. Léky na předpis jsou mnohem silnější než volně prodejné přípravky a dobrý dermatolog dokáže rozpoznat, proč slabé přípravky neúčinkují a doporučí vám vhodnější lék.

3. Dělají se vám váčky a cysty

Cysty, váčky a tvrdé uzlíky jsou mimořádně závažnou formou akné, kterou by měl v každém případě vidět dermatolog. Tyto kožní projevy zasahují do hlubokých vrstev kůže a mohou po nich zůstávat jizvy; měly by být tedy léčeny co nejdříve. Lékař musí posoudit, zda pokožka není zasažená infekcí.

4. Máte podezření, že akné je způsobené užíváním léků

Určité typy léků, jako například steroidy nebo antikoncepce, mohou způsobovat akné. Pokud jste začali užívat nějaké léky a ve stejné době se u vás objevilo nebo zhoršilo akné, měl by o tom rozhodně vědět váš lékař.

5. Váš vzhled vás nadměrně stresuje

Vyhýbáte se sociálním situacím, protože jste stresovaní z toho, jak vaše pokožka vypadá? Stydíte se ukazovat před lidmi kvůli svému akné? Cítíte se kvůli němu frustrovaní a v depresi? Pokud akné znatelně ovlivňuje váš život nebo sebevědomí, rozhodně navštivte lékaře.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Akné