Menu
Úvod  ›   › 

7 způsobů, jak se zbavit akné

Akné si většina lidí spojuje s pubertou. Pravdou však je, že se může objevit i pokročilejším věku, jako důsledek nevhodné péče o pokožku, hormonální nerovnováhou z důvodu nějaké nemoci, stresu, psychických problémů a dalších příčin.

K dalším faktorům patří také dědičnost, používání anabolických steroidů a některých vitamínů a léčiv, menstruační cyklus, kouření, intenzívní slunění. Akné se objevuje na obličeji, hrudi, ramenou či zádech. Muži trpí tímto onemocněním častěji než ženy. Ačkoliv nám instinkt káže zbavovat se nevzhledných pupínků mechanicky (vymačkáváním, škrábáním, třením) rozhodně to není dobrý nápad.

Šetrnější způsoby, jak se akné zbavit

1. Nesahejte si na postižená místa

Možná, že vám to zní příliš jednoduše, ale schválně se zkuste zaměřit na to, jak často se nevědomky postižených míst dotýkáte. Špína, pot, bakterie, maz a viry se lehce šíří přes povrchy, jako je klika u dveří, držadlo v autobuse, pult v obchodě apod. Proto se snažte dotýkat se problémových míst co nejméně. Obličej si umývejte minimálně 2x za den. Zbavíte tak pokožku nečistot, mazu, kouře z cigaret a jiných negativních faktorů, které stav jen zhoršují.

2. Zaměřte se na jídelníček

Akné lze hodně ovlivnit stravou. Vyřaďte potraviny, které tvorbu akné podporují: uzeniny, rýže, brambory, červené maso, kofein, alkohol, kořeněná jídla, sladké limonády, sladkosti, chipsy, solené oříšky, med. Strava by měla být bohatá na vitamíny, minerály - dostatek ovoce a zeleniny.

3. Zařaďte pohyb

Pohyb je ideálním způsobem, jak zlepšit stav pokožky. Potem se totiž z těla vyplavují toxiny a navíc se rovněž při cvičení zbavíte stresu, který je častým podnětem ke zvýšené produkci mazu.

4. Očista těla

Mnohdy se ve spojení s akné dřív, než člověk přejde na vhodný jídelníček, doporučuje detoxikace organismu. Tělo se nejdřív zbaví veškeré zátěže - toxinů.

5. Vhodná kosmetika

O vhodnosti kosmetiky je dobré se poradit s kožním lékařem. Máte-li dojem, že vám některé přípravky stav zhoršují, nepoužívejte je. Každá pokožka vyžaduje jiný přístup a postup. Opatrní buďte i v případě dekorativní kosmetiky.

6. Antibiotika

Jestliže běžné opatření a prostředky nezabírají, je nutné přistoupit k léčbě antibiotiky, kdy dojde ke snížení mikrobů a zánětlivých procesů. Lékař může nasadit antibiotika lokální v podobě krému anebo formou pilulek.

7. Laserová léčba

V okamžiku, kdy veškeré vaše snahy selhávají, můžete zkusit léčbu laserem. Laser ničí bakterie, stahuje póry a mírní činnost mazových žláz. Ošetření není sice nic příjemného, ale údajně skutečně zabírá.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Akné