Menu
Úvod  ›   › 

6 mýtů o akné u dospělých

Pupínky vám vyléčí zubní pasta. Když máte akné, neměli byste jíst čokoládu. Makeup vaše akné zhorší. Představujeme vám největší mýty o akné u dospělých.

Je to téměř jistota. Jakmile máte před důležitou schůzkou, můžete se vsadit, že se vám uprostřed brady, čela, nebo na jiném co nejviditelnějším místě objeví obrovský a silně "fotogenický" pupínek. Akné totiž nepostihuje zdaleka jen puberťáky, ale věčný boj s ním svádí i dospělí. Představujeme vám největší mýty, které kolují o akné u dospělých. Kolika z nich jste nalétli i vy?

Mýtus: Váš jídelníček s vaším akné nijak nesouvisí.

Už v sedmdesátých letech začali vědci tvrdit, že konzumace čokolády akné u dospělých velmi pravděpodobně nezhoršuje. Výsledkem toho bylo, že se lidé začali domnívat, že mohou jíst cokoli je napadne, protože jejich jídelníček s akné nijak nesouvisí. Nicméně ve skutečnosti tady souvislost mezi tím, co jíte, a tím, jak vypadá vaše pleť, existuje. Podle výzkumu z Journal of the Academy of Nutrition ti lidé, kteří jí hodně cukru, mléčných výrobků a nasycených tuků, mají větší pravděpodobnost, že se u nich objeví vážnější forma akné.

Mýtus: Pokud máte akné, měli byste si zcela odpustit čokoládu.

I když existuje souvislost mezi složením jídelníčku a akné, skutečně není potřeba vyřadit čokoládu zcela ze svého jídelníčku. Zjednodušeně řečeno potraviny s vysokým glykemickým indexem může zvýšit hladinu kortizolu v krvi a tím zhoršit akné. To totiž vede ke zvýšené produkci kožního mazu, který zase ucpává pory. Konkrétně u čokolády je problémem cukr a mléko, který se do ní přidává. Pokud si však dopřejete kvalitní čokoládu s minimálně sedmdesáti procenty kakaa, na vaší pleť to nebude mít žádný zásadní vliv.

Mýtus: Akné je problém teenagerů.

Pokud jste se těšili, že se s příchodem do světa dospělých zbavíte otravných pupínků, máme pro vás špatnou zprávu. Podle výzkumu, kterého se zúčastnilo více než tisíc dospělých, a jehož výsledky byly publikovány v Journal of the American Academy of Dermatology, trpí akné půovina lidí mezi dvaceti a devětadvaceti lety, pětatřicet procent těch, kterým je od třiceti do devětatřiceti a šestadvacet procent lidí od čtyřiceti do devětačtyřiceti let.

Mýtus: Make-up vaše akné zhorší.

Je pravdou, že některé produkty skutečně mohou ucpat vaše póry a tím podpořit vznik pupínků, ale pokud si vyberete správný typ makeupu, naopak vašemu akné může prospět. Odborníci doporučují, abyste si vybrala produkty, které obsahují oxid zinečnatý, či dioxid titaničitý. Navíc pudrová konzistence absorbuje kožní maz.

Mýtus: Pupínky vám vyléčí zubní pasta.

Zubní pasta obsahuje složky, které dokáží vysušit pupínek, ale zároveň podráždí vaši pokožku. Pro ošetření zaníceného místa je zubní pasta skutečně nevhodná.

Mýtus: Slunce vaše pupínky zlepší.

Slunce může redukovat zánět v pokožce, takže z tohoto pohledu vám může pomoci. Na druhou stranu slunce ničí kolagen v kůži, což činí kůži zranitelnější a křehčí. Navíc pokožkození od slunce zhoršuje proces hojení a zvyšuje riziko, že se vám vytvoří jizvy po akné.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
30 nadčasových tipů pro vaši krásu
Skryté příčiny vašeho akné
Perfektní obočí: Jak ho docílit?
Největší kosmetické mýty: Odhaleno!
7 věcí, které byste měli vědět o celulitidě
Potraviny, které vám pomohou při spálení sluncem