Menu
Úvod  ›   › 

Skryté příčiny vašeho akné

Nečistá pleť plná pupínků není jen výsadou puberťáků, ale vizáž vám může kazit i v dospělém věku. Tyhle příčiny akné vás nejspíš překvapí.

Samozřejmě. Jako puberťáci jste určitě slýchali, že se nevzhledné pupínky dělají z mastného jídla, nebo z čokolády. Jenže ve skutečnosti může mít akné v dospělém věku celou řadu příčin, o kterých nemáte ani tušení a vůbec by vás nenapadlo je podezírat. Objevte pět skrytých příčin vašich pupínků, které rozhodně nejsou obecně známé:

1. Mléčné výrobky

Studie publikovaná v Journal of the American Academy of Dermatology zjistila, že chlapci, kteří si dopřávají víc než dvě porce mléka a mléčných výrobků denně, mají mnohem větší tendenci k tvorbě akné. Vědci jsou přitom přesvědčeni, že to samé platí i dospělé muže. Autoři výzkumu to zdůvodňují tím, že mléko obsahuje růstový faktor-1, který ovlivňuje produkci pohlavních hormonů. Důsledkem toho může vzrůst produkce kožního mazu, který následně ucpává póry. Vědci si zatím nejsou jisti, proč se u některých lidí tato reakce objevuje, zatímco u jiných nikoli. Nicméně pokud máte problémy s nečistou a zanícenou pletí, lékaři doporučují zkusmo na dva měsíce vyřadit kravské mléko a výrobky z něj a nahradit je například sojovým nebo mandlovým mlékem. Uvidíte sami, zda zaznamenáte nějakou změnu.

2. Sacharidy

Výzkum, který se zaměřil na muže s aknózní pletí, zkoumal po dvanáct týdnů vliv diety na stav jejich kožního onemocnění. Zatímco jedna skupina mužů měla sestavený jídelníček s vysokým obsahem sacharidů, v jídelníčku druhé skupiny byly v hojné míře zastoupeny proteiny, zelenina a cereálie. U mužů z druhé skupiny došlo během diety k dvojnásobnému poklesu počtu pupínků. Jestliže tedy neustále válčíte se zanícenou pletí, zkuste snížit obsah sacharidů ve svém jídelníčku.

3. Nedostatek Omega-3 mastných kyselin

Nejspíš by vás nenapadlo podezírat ze zoufalého stavu své pokožky nedostatek omega-3 mastných kyselin, ale studie zveřejněná v Lipids in Health and Disease právě tuto nečekanou příčinu akné zmiňuje. Omega-3 mastné kyseliny, které jsou obsažené v hojné míře například v mořských rybách, totiž snižují zánětlivé procesy v pokožce i produkci kožního mazu, jehož nadměrné množství k tvorbě akné přispívá.

4. Stres

Vědci jsou přesvědčeni, že hormony vyplavované při stresu mohou akné zhoršovat. Určité streroidní hormony, které jsou spojené se stresem, mohou být příčinou ucpávání kožních pórů. Studie provedená na Stanford University zjistila, že u studentů se akné zhoršuje významně v průběhu zkouškového období.

5. Příliš mnoho slunce

Příliš mnoho slunění zvyšuje produkci kožního mazu a zvyšuje tendenci k ucpávání kožních pórů. Ti muži, kteří žijí například v horkém klimatu, jsou mnohem náchylnější k tvorbě akné. Při výběru opalovacího krému raději vybírejte ty bez obsahu alkoholu a ještě větší službu než opalovací krém vám prokáže opalovací sprej.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Tipy pro muže: Jak pečovat o pleť s akné
Akné: Kdy musíte jít k lékaři
Vymačkáváte si pupínky? Koledujete si o jizvy!