Menu
Úvod  › 

Tipy na léčivé rostliny z přírodní lékárny

Zdravé potraviny a bylinky patří nejen k zpříjemnění chuti daného pokrmu, ale i jako účinná alternativa či doplňková léčba. Léčivé rostliny ? léčivky, obsahují účinné látky, jež příznivě ovlivňují zdravotní stav člověka. Voňavé bylinky se hodí na přípravu různých lektvarů, čajů, odvarů.

Používají se proti bolesti, k léčení infekce, pomáhají při nachlazení, se špatným trávením, kožními problémy a jinými zdravotními neduhy. Některé bylinky se opravdu vyplatí mít vždy po ruce. Pěstovat se mohou na zahrádce, ale i v truhlíku na okenním parapetu či balkóně.

Zdroj:Heřmánek pravý

Heřmánek pravý

Heřmánek se hojně používá v léčitelství i kosmetice. Používá se k léčbě zánětů, uvolňuje křeče, navozuje celkové uklidnění, pomáhá při hojení ran. Účinný je při léčení zánětů dutiny ústní, očních spojivek, při žaludečních potížích, bronchiálním astmatu, poranění kůže. Při nachlazení se pije jako čaj, lze jej inhalovat, použít k obkladům.

Mateřídouška

Mateřídouška má konejšivou a lahodnou chuť i vůni. Využívá se při žaludečních a střevních kolikách, působí proti nadýmání, vhodná je rovněž při nachlazení. Sáhnout po ní lze i v případě potíží s ledvinovými kaménky, zánětech močových cest, proti bolestem hlavy, nervozitě a podráždění. Blahodárně působí i na klouby, svaly a kůži.

Šťovík

Patrně každý si vybaví šťovík v souvislosti s dětskými léty. Když se popisuje kyselost, vyřkne se většinou přirovnání - kyselý jako šťovík. Mladé listy šťovíku najdou uplatnění i v kuchyni. Obsahuje velké množství kyseliny šťavelové, kterou lze nalézt v listové zelenině a ovoci. Obsahuje mnoho vitamínu C a provitamín A, draslík, železo, vápník a další užitečné prvky. Díky obsahu železa pomáhá při krvetvorbě a proti anémii. Reguluje a upravuje trávení, podporuje vyprazdňování střev. Odvodňuje organismus, prospívá pokožce i sliznici. Je vhodným prostředkem pro jarní detoxikační kúru.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články