Menu
Úvod  › 

Darujte krevní plazmu: 5 přesvědčivých důvodů pro nerozhodné

Staňte se dárcem krevní plazmy a zachraňujte životy každé 2 týdny! Ani představa sebe samého coby super hrdiny vás nepřesvědčila se jít ihned podívat, kde se nachází nejbližší odběrové centrum? Pak vám poskytneme 5 neprůstřelných důvodů, proč se jít zaregistrovat.

1) Darujete život

Nelze vynechat to nejdůležitější, a to skutečnost, že darováním krevní plazmy zachráníte život. Pravděpodobně ne jen jeden. Jak je to možné? Krevní plazma má totiž široké využití. Používá se při léčení poruch srážlivosti krve, kdy tělo samo nedokáže ránu zacelit a hrozí tak riziko vykrvácení, vzniku vnitřního krvácení nebo následné trvalé poškození.

Zdroj:Darujte krevní plazmu

Dalším segmentem využití jsou lidé s poruchami imunitního systému. Tito pacienti se často potýkají s rizikem vzniku nebezpečných infekcí a nezabírají u nich antibiotika. Krevní plazma nachází své uplatnění rovněž při léčbě popálenin v podobě albuminu. Ten se používá i u osob po operačních zákrocích. V podobě hyperimunoglobulinu pak umožňuje léčbu vztekliny, tetanu a lidí po transplantaci orgánů.

Poskytnutím krevní plazmy můžete ale také umožnit narození miminka. V případě, že mají matka a plod rozdílný Rh faktor, pak se může stát, že matčino tělo dítě odmítá a může dojít k život ohrožujícímu poškození plodu.

2) Nahradíte nenahraditelné

Pro krevní plazmu neexistuje ve světě medicíny ekvivalent. Je zkrátka nenahraditelná a jediným jejím zdrojem jsou dobrovolní dárci. Jak již víte z předchozího odstavce, vedle přímé transfúze se používá ve formě speciálních léčiv, jejichž výroba je přímo závislá na ochotě dárců.

3) Budete mít zdraví pod kontrolou

Neopomenutelným benefitem lidí, kteří se rozhodnou zařadit do registru dárců krevní plazmy, je skutečnost, že jsou neustále pod odporným dohledem lékařů. Ti pečlivě hlídají zdravotní kondici dárců, a tak jsou schopni včas odhalit nemoc, kterou by člověk jinak mohl přehlédnout a přišlo by se na ni až příliš pozdě.

4) Budete odměněni

Dárců krevní plazmy je nedostatek. To si uvědomují jak dárcovská centra, tak společnosti zpracovávající plazmu i nemocnice. Proto se mohou všichni, kdo se rozhodnou darovat tento kousek sebe na léčebné účely, těšit na řadu výhod. Tou nejvýraznější je úhrada nákladů ve výši až za 2 úspěšné odběry při úspěšném odběru. Kromě toho mohou využívat nejrůznějších akcí určených pouze pro registrované dárce. Akcemi a peněžní náhradou však výhody dárcovství nekončí.

Ze zákona má každý dárce právo na náhradní volno v práci či ve škole v den odběru krevní plazmy. Darování krevní plazmy vás také opravňuje využít daňové úlevy. Dárci si tak mohou za každý bezpříspěvkový odběr nově odečíst ze základu daně

5) Užijete si komfort dárcovských center

Podmínky při odběru jsou vysoce komfortní. Dárci se mohou těšit na občerstvení, bezplatné wifi připojení k internetu, péči kvalifikovaného personálu i příjemné prostředí. Odběrová centra se navíc nachází na dobře dostupných místech.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články