Menu
Úvod  › 

Prevence vzniku demence

Některé nemoci se ovlivnit zkrátka nedají, protože velkou roli hrají i genetické faktory, pohlaví, věk, vzdělání, ale z velké části ji ovlivnit také lze, a to díky prevence. Že tomu zkrátka nepůjdeme naproti špatným životním stylem. Možná se nyní ptáte, jak souvisí některé uvedené rizikové faktory s demencí ? to vám vysvětlíme již o pár řádků níže.

Zdravá strava

Zdravá strava je prevencí proti řadě různých chorob, patří zde i demence. Ovoce a zelenina totiž obsahují životně důležité látky. Tudíž aby tělo fungovalo, jak má, potřebuje dostat od každého něco. Například borůvky obsahují látku, která bojuje proti zhoršování paměti, ale i antioxidanty, které chrání buňky proti poškozování. Dále je potřeba přijímat ze stravy omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v lososu a jiných rybách. Zdravé tuky dokáží chránit před Alzheimerovou chorobou.

Zdroj:Demence

Kyselina listová je spojená zase s těhotenstvím a důležitou roli hraje i při krvetvorbě a navíc kyselina listová dokáže snižovat hladinu homocysteinu - (aminokyselina, jejichž snížením podpoříte své zdraví). Právě homocystein se často spojuje se vznikem demence. Stejně účinná je pro lidský mozek i šťáva z hroznového vína. Hrozny obsahují polyfenoly, jež brání poškozování mozkových buněk. Pokračovat by se dalo přes mořské plody, olivy, cizokrajné ovoce a zeleninu, ale i luštěniny, celozrnné pečivo atd. Zkrátka pestrá zdravá strava je výtečnou prevencí proti řadě onemocnění včetně demence.

Posilování mozku

Zde najdete odpověď, jak vzdělání souvisí s demencí. Občas by si asi každý z nás přál, aby někteří lidé v našem okolí začali používat mozek. Ale je fajn, když jej zapojíme i my sami. Neustálým se učením a zapojováním mozku mu dáváme nové podněty - namáháme zkrátka mozkové buňky, které posilují nervová spojení.

Posilování těla - pohyb

Cvičení nečiní pouze krásné tělo, ale je výtečné pro upevnění zdraví. Díky pravidelnému cvičení posilujete imunitu, ale i předcházíte závažným onemocněním srdce a cév, vysokému krevnímu tlaku, špatnému cholesterolu a cukrovce. Existují důkazy také o tom, že pohyb je výtečnou prevencí proti demenci. Při sportu se uvolňují endorfiny, které přispívají k lepší náladě, což je pro zdraví mozku velmi důležité. Cvičení rovněž zamezuje vzniku depresí a deprese souvisí rovněž se vznikem demence.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články