Menu
Úvod  › 

Mužská neplodnost: Když se nedaří počít

O početí potomka už se snažíte dlouho, ale stále bez výsledku. Co když není chyba ve vaší partnerce ale ve vás? Kde může být problém a co s tím můžete dělat?

Když se páru nedaří úspěšně otěhotnět, většina lidí automaticky předpokládá, že chyba je na straně ženy. Jenže to zdaleka vždy nemusí být žena, která má problém s početím. O neplodnosti se z medicínského hlediska začíná mluvit tehdy, pokud se páru ani po roce nechráněného pohlavního styku nepodaří počít dítě. Statistiky však ukazují, že pětatřicet až čtyřicet procent problémů se nachází na straně muže, dalších pětatřicet až čtyřicet procent problémů mají na svědomí ženy a zbývajících dvacet až třicet procent problémů není odhaleno.

Pravděpodobnost, že problém s plodností bude na vaší straně, je tudíž stejně velká jako u vaší partnerky. Při jedné ejakulaci se do vaší partnerky dostane přibližně dvě stě milionů spermií. U zdravého muže by patnáct až čtyřicet milionů spermií z nich mělo být schopno oplodnit vajíčko. Ale jen přibližně čtyři sta z nich přežije po ejakulaci a pouze čtyřicet se probojuje skrz prostředí vagíny a dosáhne vajíčka, které by v ideálním případě měla jedna z nich oplodnit. Jenže v současné době stále vzrůstá počet mužů, kteří tohoto početí nejsou schopni.

Nejčastější příčiny mužské neplodnosti

Malý počet spermií.

Malá pohyblivost spermií.

Abnormality spermií (jejich nenormální tvar nebo velikost).

Problémy s ejakulací.

I když jsou odborníci většinou schopni zjistit příčinu mužské neplodnosti, ne vždy jsou schopni určit, co ji způsobilo. Na vině totiž může být celá řada faktorů (životní styl, genetické předpoklady, fyziologie), kterými lze vysvětlit nízký počet spermií, jejich malou pohyblivost, abnormality a tak dále.

V současné době dosahují odborníci v léčbě mužské neplodnosti velmi slibných výsledků. Nicméně předtím než podstoupíte komplikované procedury, existuje několik jednoduchých změn životního stylu, které váš problém možná samy vylepší nebo jej alespoň zlepší:

Přestaňte kouřit cigarety i marihuanu. Kouření je spojováno s nízkým počtem spermií a jejich malou pohyblivostí. Omezte konzumaci alkoholu. Alkohol může snižovat produkci normálních spermií potřebných pro úspěšné otěhotnění. Hlídejte si svou váhu, protože problémy s plodností mají obézní i podvyživení muži. Sportujte s mírou. Pokud budete cvičení přehánět, snižuje se váš počet spermií, protože ve vašem těle bude klesat hladina testosteronu. Samozřejmostí je vyhýbání se steroidům, které způsobí zmenšení vašich varlat.

Zásobte se vitamíny. Vašemu spermatu prospěje zejména vitamín C, vitamín E a zinek. Zakupte si volné kalhoty a vyhýbejte se těsným džínám, ve kterých se zvyšuje teplota vašich varlat a ničí se tak vaše spermie. Podobný vliv mají intenzivní návštěvy sauny nebo příliš horké vany. Kvalitu vašich spermií také zvýší pravidelná frekvence sexu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jste pro ženy atraktivní? Záleží na vašem obličeji
Parfémy ničí kvalitu spermatu
Laptopy ohrožují mužskou plodnost