Menu
Úvod  › 

8 skutečně divných těhotenských příznaků

Těhotenské nevolnosti jsou proti nim večerníčkem pro děti. Připravte se na nadýmání, chrápání, pocení, výtoky a další nepříjemnosti. Představujeme vám osm skutečně divných příznaků těhotenství.

1. Permanentní výtok

Lepkavý bílý nebo světle žlutý výtok vás může doprovázet po celé těhotenství, a nejspíš si kvůli němu budete neustále převlékat spodní prádlo. Svému lékaři byste o něm měla říct v okamžiku, kdy začne zapáchat, svědí, nebo pálí, či se změní na světle zelený. Potom může být příznakem infekce. Neškodný těhotenský výtok je důsledkem zvýšené aktivity hormonů a zvýšeného přítoku krve do vaginy.

2. Únik moči

Jakmile se zasmějete, kýchnete, nebo zakašlete, máte vlhké kalhotky. Když si uvědomíte, že na vašem močovém měchýři "sedí" několikakilové dítě, je únik moči poměrně pochopitelná věc. Choďte na záchod co nejčastěji a používejte slipové vložky. Posilujte co nejvíce pánevní dno (ideální pro posílení této svalové skupiny jsou například Kegelovy cviky) a nebojte se, po porodu se vše upraví do normálu.

3. Trpíte nadýmáním

Nadýmání, větry a další nepříjemné projevy trávení ve vašem břiše jsou v těhotenství poměrně běžné. V průběhu těhotenství se trávení zpomaluje kvůli vyšší hladině progesteronu. Teoreticky by vám mělo pomoci, pokud dokážete vyléčit svou těhotenskou zácpu. Tak jednoduché to ale většinou není. Snažte se omezit konzumaci brokolice, kapusty, zelí, květáku, cibule a sycených nápojů. Vaše problémy by měly být menší.

4. Máte neustále ucpaný nos

Cítíte se, jako kdybyste byla neustále nachlazená a z nosu vám teče. Jde opět o důsledek zvýšené hladiny hormonů a produkci krve, která podporuje tvorbu hlenu, zapříčiňuje otoky sliznic a vysouší je. Používejte nosní kapky, pijte dostatek tekutin a kupte si zvlhčovač vzduchu.

5. Chrápete

V noci vydáváte zvuky, za které by se nemusela stydět ani motorová pila? Na vině jsou oteklé sliznice, které vám ztěžují dýchání, takže dýcháte s otevřenými ústy a chrápete. Předtím, než jdete spát, použijte nosní kapky. Mějte je připravené i na nočním stolku, kdyby byly potřeba v noci. Spěte co nejvíc na boku a podepřete si tělo polštáři. Používejte zvlhčovač.

6. Potíte se

Koupete se ve vlastním potu. Potíte se v podpaží, mezi nohama, na břiše, pot vám stéká po tváři i krku. Váš metabolismus totiž v těhotenství pracuje na plné obrátky a velké množství krve, které musí vaše tělo navíc přečerpat zahřívá kůži. Pocení je způsob, jak se vaše tělo ochlazuje. Vyhýbejte se oblečení ze syntetických materiálů. Pijte dostatek tekutin a používejte antiperspiranty.

7. Slintáte

Některé těhotné ženy produkují mimořádné množství slin. V těhotenství je velmi časté také krvácení dásní, zejména po čištění zubů. Možná si také všimnete nateklých dásní. Za krvácením dásní stojí hormony, které zodpovídají i za mimořádnou produkci slin. Pro čištění zubů používejte jen velmi měkký kartáček.

8. Divné kožní projevy

Tmavé fleky na obličeji, tmavá linie na břiše, metličky a strie, výčet kožních těhotenstkých projevů je prakticky nevyčerpatelný. Vaše těhotné tělo totiž produkuje zvýšené množství melaninu, který způsobuje tmavé skvrny, a když k tomu ještě připočtete zvýšenou krevní cirkulaci, nebudete se stačit divit, co všechno se na vaší pokožce objeví.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Otec u porodu: Ano, nebo ne?
Co musíte čekat od svého těhotného těla
Proč musíte cvičit svaly pánevního dna
Test: Jste těhotná?