Menu
Úvod  › 

Těhotenské problémy, které nesmíte ignorovat

Krvácení, otoky, únik tekutiny, neobvyklé pohyby dítěte. Seznamte se s varovnými symptomy, kterými se vám tělo snaží naznačit, že s vaším těhotenstvím není všechno v pořádku.

Těhotenství je plné spousty skvělých okamžiků, jako jsou první pohyby dítěte, něha vašeho partnera, pozornost rodiny, ultrazvuk a podobně. Jenže bohužel se v něm také objevují děsivé momenty, kdy máte strach o zdraví své i svého dítěte. Tady jsou symptomy, kterými vám tělo dává najevo, že něco není v pořádku.

Problém: Otoky tváře nebo prstů, rozmazané vidění, intenzivní bolest hlavy, bolest pod žebry.

Možná příčina: Preeklampsie

Pokud se u vás objeví některý z těchto symptomů, je možné, že se u vás rozvíjí preeklampsie. Toto onemocnění postihuje kolem pěti procent žen. Jejím dalším stádiem je eklampsie, která ústí v křeče a následně v koma. V průběhu těhotenství kontroluje váš lékař krevní tlak a moč právě kvůli preeklampsii. Typicky se objevuje u prvního těhotenství.

Problém: Vaginální krvácení

Možná příčina: Mimoděložní těhotenství, placenta previa, potrat

Vaginální krvácení se může objevit hned z několika důvodů, ale je potřeba okamžitě odjet k lékaři, který zjistí, jestli je vážné nebo nikoli. U mimoděložního těhotenství se k vaginálnímu krvácení často přidružuje ještě intenzivní nevolnost a zvracení. Odhalí jej ultrazvuk. Další příčinou může být placenta previa, která představuje závažnou komplikaci, jejímž výsledkem může být silné krvácení během porodu. Nejhorší variantou může být potom potrat; zatímco mimoděložní těhotenství i placenta previa jsou léčitelné, potratu se zabránit nedá.

Problém: Únik tekutiny

Možná příčina: Únik moči, normální sekrece, porod

V průběhu třetího trimetru vzrůstá tlak na močový měchýř, který vyvíjí zvětšující se hlava dítěte a samovolný únik moči je relativně obvyklý. Stejně tak je v těhotenství normální zvýšená produkce sekretu. Únik většího množství tekutiny může ale znamenat i odtok plodové vody a začátek porodu. Pokud se odehraje před 38. týdnem, jedná se o předčasný porod, který představuje pro vás i vaše dítě nebezpečí.

Problém: Velká změna v pohybech dítěte

Možná příčina: Dítě je v nesnázích

Většina těhotných žen zaznamená první pohyby dítěte do dvaadvacátého týdne. Tyto první pohyby ucítíte nejspíš jako jemné lechtání. Jak dítě roste, matka si většinou povšimne určitého denního rytmu dítěte (například, že přes den je v klidu, ale kope v noci). Pohyby dětí se liší ženu od ženy a může se lehce lišit i den ode dne. Některé dny může dítě vykazovat menší či větší aktivitu než obvykle. Pokud ale už delší dobu necítíte žádné pohyby v době, kdy je dítě normálně aktivní, je nutné okamžitě navštívit lékaře.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak jíst, když chcete otěhotnět
Co musíte čekat od svého těhotného těla
Nejlepší způsoby, jak rychle otěhotnět
8 skutečně divných těhotenských příznaků