Menu
Úvod  › 

Utajená nebezpečí dětské kosmetiky

Koupíte si dětský šampon nebo mýdlo a předpokládáte, že tím pokožce svého dítěte poskytnete tu nejlepší péči. To ale nemusí být vůbec pravda, i dětská kosmetika má spoustu rizik a nebezpečí.

Ačkoli se nejspíš domníváte, že dětská kosmetika poskytuje pokožce vašeho dítěte tu nejlepší a nejjemnější péči, skutečnost může být úplně jiná. Dětské šampony, mýdla a pleťová mléka mohou být plné chemikálií, které mohou vašemu dítěti spíš ublížit. Znáte skrytá nebezpečí a rizika dětské kosmetiky?

Co v nich je?

Mnoho produktů dětské kosmetiky může obsahovat aditiva, která mohou dráždit dětskou pokožku. Některé z nich způsobují kožní podráždění, jako je například ekzém. Parabeny a ftaláty - dibutyl ftalát (DBP), dimetylftalát (DMP) a dietyl ftalát (DEP) potom mohou mít na dětské zdraví ještě mnohem závažnější dopad. Některé laboratorní výzkumy objevily souvislost mezi ftaláty a parabeny a změněnou hormonální hladinou v těle. Teoreticky dokonce mohou ovlivňovat vývoj dítěte. Obě tyto skupiny nebezpečných látek jsou do těla absorbovány kůží.

Proto, abyste ochránili zdraví svého dítěte nemusíte nutně vyloučit z jeho života veškerou kupovanou kosmetiku a vyrábět si vlastní z vlastnoručně vypěstovaných bylinek. Musíte však věnovat více pozornosti jejímu výběru.

Jak si vybírat

Méně je více: Hned na začátku si uvědomte, že malé dítě nepotřebuje žádné speciální mýdla a šampóny. Na umytí jim zcela dostačuje čistá voda a dětské mýdlo. Stejně tak to nemusíte přehánět ani s frekvencí mytí. Odborníci doporučují koupat dítě dvakrát až třikrát za týden. Novorozenec se nemá kde ušpinit a není nutné ho každý den zuřivě drhnout.

Preferujte přírodní přísady: Když kupujete dětskou kosmetiku, soustřeďte se na etikety se složením výrobku a pátrejte po těch, které obsahují co největší podíl přírodních složek. Odborníci doporučují soustředit se na produkty, které jsou na bázi rostlinných olejů, jako například olivového oleje. Na dětský zadeček můžete zkusit používat mandlový olej, nebo kakaové máslo místo chemických krémů.

Hledejte jednoduchost: Pokud šampon obsahuje dvacet ingrediencí, nemůžete si být nikdy jisti, která z nich bude vašemu dítěti vadit. Snažte se vybírat produkty, které obsahují co nejméně přísad a jsou co nejjednodušší.

Zapomeňte na antibakteriální mýdla: I když se samozřejmě obáváte všudypřítomných bacilů a bakterií, svému dítěti antibakteriální mýdlo nekupujte. Je v nich totiž obsaženo mnohem víc chemikálií než v klasické kosmetice a dětskou pokožku mohou dráždit.

Nekupujte parfémované výrobky: Dítě nepotřebuje hezky vonět, voní samo o sobě. Vůně kosmetiky je navíc výsledkem řady chemických prvků, které mohou na vaše dítě působit jako alergeny, vést k bouřlivým reakcím pokožky, nebo dětskou pokožku vysušovat.

Nejprve je vyzkoušejte: Pokud koupíte nový kosmetický výrobek, nejprve ho kapku kápněte na dětské předloktí a několik hodin počkejte. Tak se vyvarujete možné kosmetické reakce.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Tipy pro rodiče: Jak zplodit génia
Když dítě nechce začít mluvit
5 věcí, které novopočeným matkám nikdo neřekne
Kdy musíte zavolat k dítěti lékaře
Jakou osobnost má vaše dítě?