Menu
Úvod  ›   › 

Většina dětí není v autosedačkách správně připoutána

Naprostá většina dětí není v autosedačkách v bezpečí. Je tomu tak především kvůli tomu, že nejsou připoutány správným způsobem, nebo proto, že rodiče umístí autosedačku na přední sedadlo. Ukázala to nová studie.

Výzkumu, který provedli američtí vědci, se zúčastnilo téměř dvaadvacet tisíc dětí, a jeho výsledky šokovaly i ty nejotrlejší. Vědci totiž zjistili, že pouhá tři procenta dětí ve věku jeden až tři roky jsou ve svých autosedačkách správně připoutána. Správně připoutáno je v autosedačce pouhých deset procent dětí ve věku od osmi do deseti let.

Autoři výzkumu uvádí, že rodiče sice mají pocit, že pro své děti dělají to nejlepší, ale ve skutečnosti zanedbávají základní bezpečnostní pravidla. V USA jsou autohavárie hlavní příčinou úmrtí dětí starších tří let a více než 140 000 dětí skončí každý rok ze stejného důvodu na pohotovosti. Správně připoutané dítě v autosedačce, která je umístěna na zadním sedadle automobilu, minimalizuje riziko zranění a úmrtí. Autoři výzkumu nicméně zjistili, že celá řada rodičů ignoruje pokyny výrobců autosedaček a používají je nesprávným způsobem.

Současně však upozorňují i na to, že doporučení ohledně používání autosedaček jsou často zmatené a nekompletní. Podle nejnovějších doporučení AAP (American Academy of Pediatrics) by dítě mladší dvou let mělo sedět v autosedačce umístěné proti směru jízdy. U dětí starších dvou let je možné použít autosedačku umístěnou ve směru jízdy pouze v případě, že dosáhly výšky a hmotnosti doporučované výrobcem. Podsedáky by, podle pediatrů, neměly používat děti mladší jedenácti let a na předním sedadle automobilu by neměly jezdit děti mladší třinácti let. A to bez ohledu na to, že podle zákona může sedět na předním sedadle dítě vyšší než sto padesát centimetrů.

Velmi častou chybou, kterou například vědci v rámci svého výzkumu objevili, je skutečnost, že jen minimum sedmiletých dětí používá při jízdě autem podsedáky (přesně je používají pouze dvě procenta) a čtvrtina osmi až desetiletých dětí jezdí na předním sedadle. Rodičům jednoduše připadají jejich potomci dostatečně staří na to, aby jezdili na předním sedadle. Neuvědomují si, že mnohem podstatnější než věk jsou tělesné míry dětí. Odborníci také doporučují rodičům, aby kupovali autosedačky koncipované na co nejvyšší hmotnost, v nichž budou moci děti sedět co nejdéle.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak vybrat dětskou autosedačku
Cestování s dítětem: Pravidla přežití
Dítě v autě: Kompletní průvodce jeho bezpečností
Test: Víte, jak instalovat dětskou autosedačku?