Menu
Úvod  › 

Dítě v autě: Kompletní průvodce jeho bezpečností

To, že pro bezpečnost dítěte v autě je nezbytná autosedačka, ví snad úplně každý. Víte ale, jak a podle čeho vybrat tu správnou? Co můžete udělat proto, abyste bezpečnost svého potomka v autě zvýšili?!

Jistě, základem bezpečnosti vašeho dítěte v autě je správná a kvalitní autosedačka. Na druhou stranu byste neměli podceňovat ani výběr správného automobilu a další prvky, které mohou bezpečnost vašeho potomka značně ovlivnit. Víte, jaké to jsou?

Vyberte si správné auto

Při výběru správného auta (platí to zejména pro modely, které vybíráte v autobazaru, protože nové vozy mají tuto výbavu obvykle ve standardu), ve kterém bude vaše dítě v bezpečí, byste se měli ujistit, že mají následující výbavu:

1. ABS: Systém umožňující přerušované brzdění je nedocenitelný ve ztížených podmínkách, například na zimních silnicích, nebo na mokru, kdy snižuje riziko smyku a umožňuje vám neztratit nad autem kontrolu.

2. Stabilizátor: Pokud si můžete vybrat, volte auto se stabilizátorem. Ten dokáže př smyku (například na ledu) vyrovnat kola a smyk částečně nebo úplně zvládnout.

3. Airbagy: Investujte do automobilu vybaveném bočními airbagy. Ty zabrání tomu, aby pasažéři v případě převrácení auta vypadli ven. Navíc chrání v případě boční kolize, což je v situacích, kdy přepravujete dítěte, mimořádně důležité.

4. ISOFIX: Vyberte si automobil se systémem ISOFIX na upevnění dětské autosedačky. S tímto systémem je upevnění autosedačky jednodušší a bezpečnější, protože nepoužíváte bezpečnostní pás.

5. Dostatek místa: Ujistěte se, že je ve vašem novém automobilu dostatek místa. Nohy dítěte by se neměly dotýkat předního sedadla, když je upoutané v dětské autosedačce. V případě nehody tak snížíte riziko zranění dítěte.

Pro vaše vlastní pohodlí sáhněte raději po pětidveřovém než třídveřovém autě. Do auta s pěti dveřmi se vám bude dítě lépe upevňovat do autosedačky.

Jak vybrat autosedačku

Správný typ autosedačky se odvíjí od hmotnosti dítěte a nikoli od jeho věku:

- Pro děti, které váží méně než třináct kilogramů (obvykle jde o děti mladší jednoho roku) se přepravují v takzvaném vajíčku, tedy autosedačce, která se upevňuje proti směru jízdy a upevnění se provádí pomocí bezpečnostního pásu. Pokud chcete vajíčko přepravovat mermomocí na předním sedadle, na místě spolujezdce, je nutné deaktivovat airbag, nicméně odborníci důrazně doporučují převážet jej na zadním sedadle.

- Pro děti s hmotností mezi devíti a osmnácti kilogramy (obvykle mezi devíti měsíci a čtyřmi lety) se vyrábí sedačky, které se již upevňují po směru jízdy. Upevnit je můžete pásem nebo systémem ISOFIX, který je však bezpečnější. Můžete si koupit i sedačky od devíti do pětadvaceti kilogramů, ale zde je finanční úspora na úkor bezpečnosti, protože v sedačce této velikosti nemůže být malé dítě, logicky, upevněno stejně pevně jako v menší autosedačce.

- Dítěti, které váží od patnácti do pětadvaceti kilogramů (obvykle ve věku od čtyřech do šesti let) se vyrábí autosedačka, která se upevňuje za pomoci pásu stejně jako když se poutá dospělá osoba. Pás by měl vždy probíhat přes pánev (nikdy ne přes žaludek), diagonální pás by měl jít vždy přes rameno dítěte (nikdy přes krk).

- Děti, které váží víc než šestatřicet kilogramů (většinou jde o děti starší šesti let), mohou používat podsedák a poutají se pomocí pásu.

Výjimky:

- Pokud musíte podniknout krátkou, neočekávanou, cestu s dítětem starším tři roky a nemáte s sebou autosedačku, můžete jej upoutat pásem na zadním sedadle.

- Jestliže máte v autě už dvě děti v autosedačkách, třetí dítě (starší třech let) může sedět mezi nimi připoutáno pásem.

- Pokud cestujete taxíkem, který nemá autosedačku, dítě starší tří let může jet na zadním sedadle připoutáno bezpečnostním pásem pro dospělé.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak vybrat dětskou autosedačku
Cestování s dítětem: Pravidla přežití
Jak přežít v potápějícím se autě
Tragédie zadního sedadla: Smrt z přehřátí
Ženám se líbí muži, kteří umí parkovat