Menu
Úvod  ›   › 

Situace, které ohrožují vaši dietu

Snažíte se hubnout, ale najednou se přistihnete, že se nacpáváte čokoládou, na kterou jste vlastně ani neměli chuť. Čtěte, ve kterých situacích je nevíce ohrožena vaše dieta a soutěžte o knihu o hubnutí.

Lidé konzumují jídlo při mnoha příležitostech, ale také v různých situacích. Jídlo utěšuje, uklidňuje nebo jen zahání nudu. Takovému chybnému potravnímu chování se člověk může naučit už v dětství. Právě při negativních emocích připadá přijímání potravy úplně jiná funkce. Člověk jí proto, aby kompenzoval své emoce, zvládl stres nebo se zkrátka odreagoval. Toto potravní chování je naučené. Pokud jsme byli jako děti neustále odměňováni jídlem, budeme se i sami odměňovat lahůdkami. Nebo naopak pokud jsme v dětství museli vždy sníst všechno, co bylo na talíři, bude obzvláště těžké něco nedojíst. Autoři knihy "77 jednoduchých tipů na hubnutí" sestavili přehled rizikových situací, kdy je vaše hubnutí ohroženo:

Stres

Značné množství lidí má potřebu při stresu něco sníst a obzvláště u žen se ve zvýšené míře vyskytuje výraznější chuť k jídlu právě ve stresových situacích. Pak člověk impulzivně a nekontrolovaně sahá po jídle. O vychutnávání jídla zde přitom vůbec nejde. Během stresové situace mobilizuje tělo řadu stresových hormonů a energetických zásob, Ty je třeba bezpodmínečně zase odbourat. Nejlepší možný způsob je prostá fyzická aktivita. Příště tedy při stresu nesměřujte do ledničky, nýbrž dopřejte si svižnou půlhodinovou procházku.

Nuda

Pokud nudu často zaháníte jídlem, pak se pokuste odreagovat jinými činnostmi. Zvažte, zda nemáte vykonat naléhavé domácí práce, zda byste se nemohli raději projít nebo sáhnout po knize.

Jídlo jako útěcha

Jídlo se často používá jako útěcha nebo odměna. Za dobré známky ve škole se dětem dává extra velká porce sladkostí. Po vykonané práci člověk sahá do "šuplíku se sladkostmi." Krátkodobě se tím sice odměníte, ale z dlouhodobého hlediska vám tyto malé velké porce přinesou vlivem nadbytečného tuku zase jenom zlost.

Zlost

Máte zlost a ihned saháte po jídle, abyste ji v pravém slova smyslu mohli spolknout. Při zlosti se totiž skutečně prokazatelně méně kouše. Následně se tato zlost ještě zvětší, protože nyní se zlobíte ještě i na sebe sama, že jste zase příliš mnoho jedli.

Svátky, rodinné oslavy

Svátky a rodinné oslavy představují často příležitosti, které velmi svádějí k jídlu. Jsou zde vynikající pokrmy a samozřejmě také tradičně hodně sladkostí, např. narozeninový dort. V podstatě jí asi každý víc než o "normálním" víkendu. Sváteční okamžiky si však nemusíte kazit špatným svědomím. Pokud pohoštění sami připravujete, můžete zamezit mnoha kalorickým bombám. U omáček lze místo smetany použít nízkotučný jogurt, výsledkem čehož bude nepříliš tučný pokrm. Pokud jste ale pozvaní, můžete se už od začátku v jídle krotit. Vychutnávejte si každý kousek a nejezte lhostejně jeden po druhém.

(Zdroj: 77 jednoduchých tipů na hubnutí: Ingrid Kiefer, Brigitte Charwat, Michael Kunze, vydala Grada.)

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Chutě na nezdravá jídla: Proč nemůžete zhubnout?
Překvapivé důvody, proč ženy nehubnou
8 dietních jídel, po kterých ztloustnete
5 tajemství plochého břicha