Menu
Úvod  ›   › 

3 tipy jak zvládnout stres

I sebevíce uvolněný a klidný člověk může snadno podlehnout stresu. Ať už zjistíte, že se vám pokazilo auto, strhli vám z účtu peníze, které neměli, naštve vás kolega či šéf, uvíznete v dopravní zácpě. Událostí, jež vyprovokují nervový kolaps, existuje spousty. V podstatě se jedná o spouštěcí mechanismus, ale nasbíráno už jste patrně k tomu měli.

Pokud je totiž člověk odpočatý a psychicky v pořádku výše jmenované věci jej nezaskočí a pustí se do zvládání překážek s úsměvem na tváři. Problém je, že stres absolutně nepomáhá k úspěšnému zvládnutí složitých situací. Ve skutečnosti brání tomu, aby byl člověk produktivní a zvládnul úspěšně zbytek svého dne.

Prevence stresu

Jako ideální se jeví prevence. Těžké situace bezpochyby potkávají dnes a denně každého z nás. Ovšem člověk, který je duševně v pořádku dokáže stres zvládnout. Klíčem je odpočinek, pravidelná relaxace, zdravá strava, čerstvý vzduch, koníčky a sport, kde sice neodpočíváte fyzicky, ale psychicky rozhodně.

Počítejte do padesáti

To, že budeme na první dojem působit vyrovnaně, neznamená, že jsme v klidu - důležitější je opravdu se v klidu cítit. Patrně všichni dobře známe vtípky typu: napočítej do deseti. Věřte nebo ne, ono to vážně funguje a nejen do deseti, počítejte třeba do padesáti, když bude potřeba. Řešit zapeklité situace a dělat ukvapená rozhodnutí, pokud s námi cloumají emoce, se nevyplácí. Považujte to za základní ovládání stresových okamžiků, kdy zmáčknete "pause" a teprve až budete připravení, opět zmáčkněte "play". U počítání nezapomínejte i pravidelně dýchat - pomáhá to uklidnit, vyčistit mysl.

Protistresové hračky

Ne každý má život takový, že se stresovým okamžikům může zcela vyhnout. Od některých zaměstnanců se přímo očekává, že budou zvládat stresové situace. Jsou to většinou lidé s ostřejšími lokty, kteří na sobě nenechají štípat dříví. Mají své emoce pod kontrolou, ale mnohdy mohou být chodící časované bomby. Pamatujte si, že negativní reakce puštěná vůči druhé osobě se každému vrátí, jako bumerang. K zvládnutí stresu pomáhá i mačkání předmětů - existují i protistresové hračky, balónky či kroužky, které mačkáte v dlani. Je to opravdu efektivní cesta k uvolnění napětí a stresu, zkuste to a uvidíte. Pak nám dejte vědět, jak jste spokojení.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Pro lepší zdraví