Menu
Úvod  › 

Signály těla, které nesmíte podceňovat

Nikdo nechce být za hypochondra, který otravuje u doktora s každou hloupostí. Tyhle symptomy byste ale rozhodně nikdy neměli podceňovat a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Někdy mohou relativně nenápadné problémy upozorňovat na časná stádia závažné choroby a jejich zachycení vám může i zachránit život. Následující příznaky, které sestavil magazín Health, byste nikdy neměli brát na lehkou váhu:

1. Bolest hrudníku

Bolest hrudníku může mít mnoho příčin, některé z nich jsou vážné a jiné nikoli. Nicméně náhlou prudkou bolest hrudníku byste neměli nikdy podceňovat a vyhledat lékařskou pomoc. Příčinou může být reflux a pálení žáhy, stres, natažené svaly, angína, srdeční záchvat, kolaps plic, infekce hrudní dutiny, ale i rakovina plic.

2. Váhový úbytek bez zjevné příčiny

Ačkoli většina lidí je štěstím bez sebe, když se jim podaří pár deko shodit, nevysvětlitelný váhový úbytek byste v žádném případě neměli ignorovat. Může se totiž jednat o znak nediagnostikované závažné choroby, jako je diabetes, hyperaktivitu štítné žlázy, nebo skryté infekce. Ztráta apetitu doprovází také TBC, selhání ledvin a některých druhů rakoviny (zejména rakoviny žaludku).

3. Otékání a boule

Pokud si všimnete nezvyklých otoků a boulí kdekoli na těle, měli byste vyhledat odbornou pomoc. Ačkoli devět z deseti otoků nemá žádnou závažnou příčinu, někdy je i pro lékaře obtížné odlišit neškodné otékání od toho, které vyžaduje okamžitou léčbu. Jejich příčinou může být neškodná cysta stejně jako rakovinové bujení.

4. Vracející se bolest

Je samozřejmé, že každého člověka čas od času něco bolí, pokud si ale všimnete, že se bolest vrací a opakuje (například bolest hlavy, podbřišku a podobně), vždy by o tom měl vědět váš lékař. Zejména byste měli zpozornět, pokud bolest doprovázejí další varovné symptomy, jako je úbytek váhy, únava, letargie, ztuhlost, nebo změny pohybu střev.

5. Nečekané krvácení z jakékoli části těla

Krvácení je vždy velmi varovným symptomem, který nikdy nesmíte ignorovat. Vykašláváte krev, všimli jste si krve ve zvratcích či stolici, nebo krvácíte zdánlivě bez příčiny z nějaké části těla? Potom musíte co nejdřív vyhledat odbornou pomoc. Příčin krvácení může být celá řada: infekce, krvácení z prasklého vředu, poškození cév, krevní onemocnění, ledvinové kameny, ale i rakovina.

6. Změny v pohybu střev

Změny v chuti k jídlu, trávení nebo vyměšování byste měli vždy pozorně sledovat. Ať už se jedná o jejich výrazné zvýšení nebo snížení. U zácpy a průjmu platí obecně pravidlo; pokud trvají problémy déle než týden, je nutné vyhledat odbornou pomoc.

7. Obtíže s polykáním

Pokud máte problémy s polykáním potravy, nebo se cítíte sytí i přesto, že jste snědli jen velmi malé množství jídla, opět by o tom měl vědět váš lékař. Na vině může být "jen" stres, ale také vředy nebo dokonce rakovina.

8. Setrvalý kašel, nebo dechová nedostatečnost

Trpíte dlouhodobým nepříjemně dráždivým kašlem, máte problémy s dýcháním a často máte pocit, že se vůbec nemůžete nadechnout? Na vině může být astma, infekce hrudní dutiny, chronická bronchitida, onemocnění plic, anémie, nebo například rakovina plic.

9. Změny na kůži

Pokud si všimnete na kůži jakýchkoli změn (puchýřů, vředů, otevřených ran, stroupků a podobně), které se nehojí ani v průběhu tří týdnů, jedná se vždy o důvod navštívit lékaře. Je jedno, zda vás ono místo bolí či nikoli. Kožní projevy některých závažných onemocnění mohou totiž probíhat zcela bezbolestně. Stejně tak je nutné sledovat mateřská znaménka, jakmile začnou měnit svou velikost, tvar, povrch, barvu, začnou svědět, nebo dokonce bolet, okamžitě navštivte odborníka.

10. Dlouhotrvající chrapot

Chrapot, či vřed v ústech nebo krku, který se nehojí déle než tři týdny, by vás měl vždy přivést k lékaři. Příčinou může být infekce, porucha imunity, ale i rakovina. Statistiky přitom ukazují, že největší procento případů rakoviny ústní dutiny je odhaleno zubaři, což je další důvod, proč rozhodně nezanedbávat pravidelné preventivní prohlídky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články