Menu
Úvod  › 

Sex po porodu: Co byste měli vědět

Během těhotenství s ní téměř nic nebylo, teď je hlavní hvězdou váš potomek a sex je opět na vedlejší koleji. Kdy se to vrátí do normálu a co můžete od sexu po porodu čekat?

Ovlivní narození dítěte váš sexuální život?

To si pište, že ano. Je tedy naivní očekávat, že se vše vrátí rychle do zajetých kolejí. Možná si sice představujete, že se vám z porodnice vrátí stejně nažhavená partnerka, jak jste si ji pamatovali před otěhotněním. Ve skutečnosti se ale připravte na návrat rozbolavěné, unavené, úzkostné a lehce hysterické ženy, kterou bude zajímat jen přebalování a kojení. Porod je pro většinu žen značně traumatickou zkušeností; ostatně zkuste si představit, jak byste se snažili protlačit mango nosní dírkou. Jemná sliznice vagíny je namožená, poškrábaná, pohmožděná, nebo dokonce natržená. Představa, že do ní vstupuje váš penis, pro ni může být poměrně dlouho značně nepříjemná. Dejte jí proto dostatek času.

Kdy se můžete začít znovu milovat?

Obecně by vaše partnerka neměla mít sex dřív, než podstoupí gynekologickou prohlídku po šestinedělí. I poté však může mít s milováním problém, zejména pokud podstoupila nástřih, je sešitá, či jizva je oteklá. Dalším problémem může být nedostatečné zvlhčení, se kterým se často potýkají kojící ženy. Možná proto budete potřebovat lubrikační gel.

Čemu se vyhnout?

Pokud má vaše partnerka nástřih a následkem toho jizvu, několik prvních měsíců byste si rozhodně měli odpustit orální sex (míněno orální sex poskytovaný mužem ženě). Můžete tak totiž zanést do vagíny infekci. Počkejte s touto praktikou raději až do úplného zahojení jizvy.

Můžete po porodu dráždit její prsa?

Pokud s tím nemá problém ona, je to absolutně v pořádku. Uvědomte si ale, že v důsledku kojení může mít citlivá, bolestivá prsa či popraskané bradavky. Sledujte její reakce a přizpůsobte jim svou stimulaci.

Ovlivní dítě váš sexuální život?

Absolutně a mnohem víc než samotný porod. Pravděpodobně se budete cítit oba dva tak vyčerpaní, že v prvních týdnech budete chtít jen spát a na nic jiného nebudete mít ani pomyšlení. Bohužel u vaší partnerky může tento stav přetrvávat i několik let. Je možné, že budete mít pocit, jak se vám partnerka vzdaluje a dokonce můžete na toho malého vetřelce, který je permanentně přisátý u jejích prsů, žárlit. A dokonce je to normální pocit. Stejně tak můžete k jejímu novému tělu cítit jistý ostych či respekt, a ona navíc zřejmě nebude dlouho smířená se změnami, které její postava prodělala (a nejspíš to skutečně nebudou změny k lepšímu). Pokuste se udělat si na sebe alespoň občas čas, který budete mít jen sami pro sebe, a kdy nebudete mluvit o dítěti.

Co se stane po porodu s ní?

Většina žen nemá na sex v posledním stádiu těhotenství a v období po porodu chuť, protože jsou zkrátka příliš vyčerpané a jsou rády, že vůbec dýchají. Navíc se u některých žen (zejména po dlouhém a obtížném porodu) objevuje strach z dalšího těhotenství, který způsobuje mentální blok. S návratem jejího libida nepočítejte několik měsíců.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Porod