Menu
Úvod  › 

Průvodce porodem

Očekávání, radost, ale samozřejmě i nejistota, strach a obavy. To všechno patří k porodu a pociťujete to naprostá většina maminek. Čtěte, na co se máte u porodu připravit a co čekat.

Nemůžete se dočkat, až bude váš potomek na světě, ale zároveň máte strach, jak to všechno zvládnete a jestli obstojíte? Potom jsou vaše pocity naprosto normální. Pokud ale budete mít dostatek informací, vaše nejistota se tak sníží budete všechno zvládat lépe. Každá žena je jedinečná a průběh porodu se liší případ od případu. Následující informace berte proto jen jako orientační a poslouchejte především své tělo a řiďte se svými instinkty. Pokud jste na pochybách a nejste si jistá, nebojte se zavolat svému lékaři a zeptat se, nebo si přímo dojet pro pomoc.

Co se to děje?

Můžete mít několik desítek předporodních kurzů a přečíst každou knihu, která kdy o těhotenství vyšla, a přesto je normální, že v kritickém okamžiku se cítíte naprosto zmatená, nevíte, co dělat, a máte pocit, že se vám všechny informace a doporučení vykouřily z hlavy. Především nepanikařte. To, co potřebujete vědět, máte uložené někde v hlavě a zcela určitě se vám to vybaví.

To, že se porod blíží může ohlašovat hned několik příznaků:

- Úbytek váhy: V několika posledních dnech jste ztratila kilo až dvě. Před blížícím se porodem je to zcela normální.

- Dítě se méně hýbe: Jak dítě roste, ubývá prostoru kolem něj a snižuje se mu tak možnost pohybů. Přestože jej možná necítíte tolik, jako například na začátku třetího trimestru, i přesto byste měla zaznamenat jeho pohyby šestkrát až desetkrát za den. Pokud necítíte žádné pohyby, nebo se vám něco nezdá, je nutné kontaktovat lékaře.

- Hnízdící syndrom: Možná vám to připadá úsměvné, ale před porodem se u většiny žen objeví touha dát v domácnosti všechno do pořádku, na poslední chvíli uklidit a podobně. Odborníci se domnívají, že se tím podvědomě připravují na blížící se porod a připravují ideální podmínky pro miminko.

- Průjem: Spolu se začínajícím porodem se u vás možná objeví mírný průjem.

Rodíte

Jakmile porod začne, možná si i přesto nejste jistá, jestli už jde skutečně o porod nebo jen o falešný poplach. Tady jsou signály, podle kterých poznáte, že už opravdu rodíte:

- Hlenová zátka: Hlenová zátka, která po celou dobu těhotenství dítě chránila, odejde. Vypadá jako rosolovitý "žmolek", ale může jít také o rosolovitou tekutinu, která je často zbarvená trochou krve (pokud však krvácíte víc, nebo je krev jasně červená, nejde o normální příznak a je nutné okamžitě kontaktovat lékaře). Hlenová zátka může odejít i několik dní před porodem. Její odchod signalizuje blížící se porod, ale neznamená to nutně, že porodíte do pěti minut.

- Kontrakce: Možná jste stahy dělohy zaznamenala už před několika dny, ale nyní jsou silnější, delší a pravidelnější. Mohou začít například s půlhodinovými intervaly, ale postupně se rozestup mezi nimi zkracuje.

- Odtok plodové vody: Plodová voda, v níž žilo vaše dítě posledních devět měsíců praskla a začala odtékat. Možná půjde o skutečný proud, ale může odtékat i mírným pramínkem. Jde většinou o čirou tekutinu a její odchod často provázejí kontrakce. Jakmile vám praskne voda, je nutné jet okamžitě do porodnice.

Kdy jet do porodnice

Do porodnice musíte okamžitě odjet v následujících případech:

- Kontrakce se objevují každých pět minut nebo ještě častěji

- Praskla vám plodová voda

- V minulosti jste prodělala překotný porod

- Příznaky porodu se objevily před šestatřicátým týdnem

- Krvácíte

- Bolesti jsou nesnesitelné

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Porod