Menu
Úvod  › 

Pětisekundový průvodce porodem

Už se to blíží a za několik dní budete držet v náručí své dítě. Tady je několik zásad, které byste měla mít při porodu na paměti. Vstřebáte je za několik sekund.

1. Můžete mít sebevětší strach, cítit nejistotu, obavy, ale uvědomte si, že naprostá většina porodů končí narozením zdravého dítěte. Myšlenka na miminko, které budete za několik okamžiků držet v náručí, vám pomůže zvládat bolest a přidružené nepříjemnosti.

2. Připravte se na teoretickou možnost, že váš porod skončí císařským řezem. V žádném případě nejde o vaše selhání; naopak byste ho měla vnímat jako možnost jak předejít mnohem větším komplikacím.

3. Jednou z nejhorších věcí, kterou můžete během porodu udělat je poddání se pocitu bezmocnosti. Vy sama můžete svému děťátku při cestě na svět aktivně pomáhat a zároveň si aktivním přístupem ulevovat od bolesti.

4. Porod není ve většině případů žádnou operací či krizovou situací. Důvěřujte svým instinktům a nechte věcem volný průběh. Vaše tělo už vám samo napoví, co máte pro sebe i své dítě udělat.

5. Dejte průchod svým emocím. Pokud se vám chce křičet, plakat, nebo jen hlasitě oddechovat, udělejte to. Nebojte se; nacházíte se v situaci, kdy jsou předem odpuštěny i expresivní výkřiky typu: "To je všechno tvoje vina, jak já tě nesnáším!"

6. Nenechte se do ničeho tlačit a udělejte všechno proto, abyste se cítila pohodlně, v klidu a pokud možno uvolněně. Pokud k tomu nejsou medicínské důvody, nemusíte nutně ležet, klidně choďte, klekněte si, jděte do sprchy, vany, či na gymnastický míč. Kterákoli poloha vám uleví, je povolena.

7. Možná jste několik měsíců poctivě masírovala hráz a jste přesvědčena, že se vám nástřih stoprocentně vyhne. Buďte na něj však připravena a nebojte se, provádí se uprostřed kontrakce, kdy je hráz odkrvená a neucítíte žádnou bolest. Šití se potom provádí v lokálním umrtvení.

8. Trvejte na tom, aby vám po porodu položili dítě na břicho a nechali ho, aby se pokusilo přisát. Pro váš budoucí vztah, ale i spouštění laktace a sací reflex dítěte je to velmi důležitá zásada.

9. Nejspíš jste slyšela nekonečné ódy na to, že pocit, kdy poprvé uvidíte své novorozeně už nic na světě nepřekoná. To je pravda. Nicméně to neznamená, že musí jít o lásku na první pohled. Je legitimní, pokud se vám v prvních okamžicích dítě nebude líbit. Je celé od krve, hlenu, možná i promodralé, vy jste vyčerpaná a rozbolavělá. Nebojte se, tyto pocity brzo odezní a vy si ho zamilujete.

10. Stejně tak se připravte na to, že žádný vztah není automatický a nemusíte ke svému dítěti cítit lásku okamžitě. Možná bude zpočátku převažovat nejistota, vyčerpání, únava či smutek. Postupem času si však k sobě zcela jistě společnou cestu najdete a vy budete zcela dokonalá matka.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Porod