Menu
Úvod  › 

Rady pro tatínky: Co se děje po porodu

Tak už slyšíte poprvé hlas svého dítěte. Po devíti měsících čekání jste to všichni tři zvládli. Pokud jste zmateni, co se bude dít teď, přečtěte si následující článek.

První hodiny po narození jsou velmi důležité pro dítě, vaší partnerku i vás. Přečtěte si, na co se máte připravit a co můžete očekávat.

Vzhled dítěte

V průběhu jejího těhotenství jste si pravděpodobně oba vytvořili nějakou představu o tom, jak bude vaše dítě vypadat. Pokud ale očekáváte andělíčka s buclatými hladkými tvářičkami, který se bude tvářit mírumilovně a okamžitě usne, je na čase svá očekávání poněkud poupravit.

Naprostá většina dětí je po porodu zarudlá, mokrá, pokrytá slizem a obecně nevypadá nijak reklamně. Navíc okamžitě začnou srdceryvně křičet. I když budete možná lehce v šoku, je to naprosto normální. Možná si také všimnete, že dítě má poněkud zašišatělou hlavu a je pokryté světlými chloupky na některých částech těla. Nemějte výčitky svědomí, pokud se vám váš čerstvě narozený potomek nezdá v prvních minutách úplně přitažlivý. Jde o velmi vypjatou situaci a vaše emoce nemusí být neustále literárně pozitivní. Uvidíte, že brzy zcela převládne radost nad zdravým miminkem. Navíc barva jeho pokožky a tvar hlavy se v několika následujících dnech, maximálně týdnech, upraví do normálu.

Záhy po porodu

Pokud vaše partnerka rodila klasicky, okamžitě po porodu jí nejspíš položí dítě na břicho. To pomůže nejen vytvoření pozitivního pouta mezi ní a miminkem, ale také svým tělem dítě zahřívá. Pak ho sestry osuší a zabalí do deky, nasadí mu také čepičku. Protože novorozenci neumí ještě dobře udržovat svou tělesnou teplotu, je důležité, aby zůstali v teple a suchu.

Sestra také vyčistí dítěti ústa a nos od nečistot a tekutin, aby byly dýchací cesty volně průchodné. Porodník vám nejspíš nabídne, abyste zasvorkovali a přestřihli pupeční šňůru. Většinou se také odebere vzorek pupečníkové krve pro zdravotní testy. Dítě je také "popsáno" a označeno náramky se jménem a datem narození. Většinou se udělá i otisk jeho nožičky, některé porodnice nabízí rodičům kopii tohoto otisku do rodinného alba, pokud o něj stojíte, nezapomeňte se zeptat, zda je to možné.

Císařský řez

Pokud jste rodili císařským řezem, postup těsně po porodu se může trochu lišit. Je logické, že se čerstvě narozené dítě nemůže položit matce na břicho, takže jej sestra umístí do ohřívače. Tak bude miminko v teple a pohodlí. Monitorují a zaznamenávají se jeho životní funkce. Pokud je všechno v pořádku, sestra dítě zavine a dá ho vám a vaší partnerce pochovat.

Apgar test

K měření životních funkcí a vůbec zdraví novorozenců s už od roku 1952 používá takzvaný Apgar teste. Provádí se přibližně do pěti minut po porodu a zahrnuje pět faktorů vztahujících se ke zdraví miminka (puls, dýchání, aktivitu a svalový tonus, reflexy a vzhled).

Každý z těchto pěti faktorů se známkuje od nuly po dvojku a maximální počet bodů, kterého vaše dítě může dosáhnout, je tedy deset. Miminka se skórem sedm a vyšším jsou považována za zdravé. Ale ani nižší skóre nemusí znamenat, že je dítě nemocné. Děti s nižším skóre jen vyžadují po narození více péče a pozornosti. Nepanikařte, pokud vaše dítě nedosáhne v Apgar testu desítky, protože plného počtu bodů dosáhne jen menšina novorozenců.

První hodina

První hodina života vašeho dítěte bude velmi rušná. Zváží ho a změří jeho délku i obvod hlavy. Do očí mu nakapou antibiotické kapky, které je ochrání před infekcí. Miminko také dostane injekci vitamínu K jako prevenci proti krevním sraženinám. Pokud je jeho tělesná teplota v normě, umyjí ho houbou.

V první hodině po porodu začne také vaše partnerka s kojením. Většina novorozenců je po porodu velmi aktivní, takže máte jedinečnou příležitost k vytváření vašeho vzájemného vztahu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Porod