Menu
Úvod  › 

Šedivění vlasů: Proč, kdy, kdo a co s tím

Našla jste si první šedivé vlasy a logicky propadla panice. Proč vlasy vůbec šediví, kdy máte tuto změnu očekávat a co se s ní dá vůbec dělat?

V průběhu času se vaše vlasy mění. Ať už jste blonďatá, brunetka, nebo zrzavá, připravte se na to, že postupem času vaše vlasy zešediví případně zbělají. Jde sice o přirozený proces, ale i přesto je šedivění vlasů pro ženy nepříjemnou záležitostí. Tady je průvodce, jak se s ním vyrovnat.

Proč šedivíme

Objevení prvních šedivých, případně bílých, vlasů souvisí se sníženou produkcí melaninu. Melanocyty, které zodpovídají za barvu vašich vlasů a pokožky, produkují melanin, tmavý pigment. Tmavý pigment je transportován do keratinocytů, buněk, které vytvářejí speciální bílkovinu keratin. Pokud tato buňky dostanou dostatek tmavého pigmentu, potom je vlas tmavý, při jeho nedostatku je vlas blonďatý. Vlasy šedivějí proto, že postupem času přestávají melanocyty pracovat a jsou ve vlasových cibulkách nahrazeny vzduchovými bublinkami.

Průměrně si ženy najdou první šedivé vlasy v čtyřiatřiceti letech. Pokud však melanocyty nefungují tak, jak by měly, může k šedivění vlasů dojít mnohem dříve. V některých speciálních případech může jít o změnu vratnou, například po chemoterapii. V předčasném šedivění hrají roli hormony i geny.

Barvení šedivých vlasů

Týkají se šedivějící vlasy i vás? Potom se musíte rozhodnout, zda upřednostníte přirozený vzhled, nebo se začnete barvit. Uvědomte si však, že obě varianty mají své specifické nároky. Pokud se rozhodnete, že si ponecháte svou šedivou nebo bílu barvu vlasů, vyžaduje to od vás perfektně udržovaný sestřih, jinak budete vždy vypadat zanedbaně a mnohem starší. U přebarvených vlasů potom budete muset dávat velký pozor na odrosty, které jsou u šedivých vlasů obzvláště výrazné.

-Blondýnky a zrzky: Jestliže se pyšníte světlou barvou vlasů, máte velké štěstí, protože šedivění na nich není zdaleka tak patrné jako u brunetek. Pokud není šedivění drastické, odborníci doporučují sáhnout po melíru, kterým dosáhnete mnohem přirozenějšího efektu. Navíc na barevném melíru nebudou tolik patrné odrosty, tudíž nebudete muset chodit na přebarvení každý měsíc. Domácí barvení byste měla praktikovat však pouze v případě, že máte šedivých méně než třicet procent vlasů, při větší míře šedivění se raději svěřte do rukou odborníka.

- Brunetky. Šedivé čí bílé vlasy jsou v tmavé hřívě samozřejmě mnohem patrnější než v případě blonďatých vlasů. Bohužel pro brunetky připadá v úvahu pouze klasická barva. Dalším problémem je skutečnost, že na tmavých vlasech jsou mnohem víc vidět odrůstající kořínky, proto budete muset do svého časového i finančního plánu včlenit pravidelnou návštěvu kadeřnice.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejčastější problémy s vlasy a jejich řešení
Rychlejší růst vlasů: Jak ho podpořit
Jak se starat o vlasy v zimě
Jaká barva vlasů vám bude slušet?
Nejlepší potraviny pro dlouhé vlasy