Menu
Úvod  ›   › 

Nejčastější nevěra: Románek s kolegyní

Většina podvádějících si je jistá, že se na jejich nevěru nikdy nepřijde. Za nevěru je považován i polibek nebo sex po internetu a největší motivací je nedostatek sexu nebo citová deprivace. Seznamte se s výsledky velkého výzkumu o nevěře.

V monogamním vztahu žije jen jeden z pěti dospělých. Zbytek někdy svého partnera či partnerku podvádí. Podle statistik je počet podvádějících vyšší mezi ženatými muži. Proč a kdo podvádí nejvíce?

Výzkum nevěrnosti

V únoru provedl server msn a iVillage online průzkum mezi sedmdesáti tisíci dospělými. Dotazník obsahoval třicet otázek směřujících k nevěře.

Ukázalo se, že společně strávené roky, oddací list, nebo děti rozhodně nejsou obranou proti nevěře. Ve skutečnosti se rodiče dětí - včetně žen s velmi malými dětmi - dopouštěli nevěry stejně často jako bezdětné páry. Podle celosvětových statistik je nevěrných čtyřiačtyřicet procent ženatých mužů a šestatřicet procent vdaných žen.

Nevěra

Definujte správně nevěru

Podle odborníků však záleží velmi na tom, jak je nevěra definována, protože každý člověk vnímá jako nevěru něco jiného. Například zatímco dvacet procent respondentů považovalo romantický polibek za součást běžného kamarádství, pro osmdesát procent by byl vášnivý polibek už příznakem nevěry. Stejně tak patnáct procent mužů a sedm procent žen vnímá sex po internetu jako neškodnou zábavu. Pro šestašedesát procent lidí je však sex po internetu jasnou nevěrou.

Výzkum také ukázal, že zatímco u ostatních nevěru velmi prožíváme a přeceňujeme, pokud se týká nás osobně, jsme slepí a nechceme si skutečnost připustit. Šest z deseti podvádějících je přesvědčeno, že na jejich nevěru partner nikdy nepřijde. Jeden z deseti sice připouští, že ho partner možná podezírá, ale nikdy ho nenachytá. Pouze tři z deseti podvádějících se tudíž bojí, že by jejich úlet mohl prasknout. Jejich sebevědomí je poměrně logické, když uvážíte, že pouhá dvě procenta podvádějících jsou chycena při činu. Pokud podezíravý partner konfrontuje podvádějícího se svým podezřením, pouhých šest procent z nich se přizná.

Proč se podvádíme?

Internetový průzkum se zabýval i důvody, které muže a ženy k nevěře vedou. V naprosté většině případů je to nespokojenost s některými oblastmi stávajícího vztahu. I když svého současného partnera mají rádi, existuje v jejich vztahu oblast nevyřešených problémů, jejíž kompenzaci hledají v mimomanželském vztahu. U mužů je to zejména nespokojenost se sexuálním životem, u žen je hlavní motivací k nevěře emocionální deprivace. Milencem či milenkou se stává nejčastěji kamarád nebo kolega a románek trvá typicky méně než týden.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Varovné signály: Je vám nevěrná?
Proč jsou ženy nevěrné
Kdy žárlí ženy (a kdy muži)?