Menu
Úvod  › 

Rozchod snášejí hůře muži než ženy

Sem vložte příslušný text včetně HTML syntaxe nebo v případě nevyužití této části vše vymažte - tedy včetně tohoto textu!

Oproti všeobecnému mínění, které tvrdí, že muži se s rozpadem vztahu vyrovnávají mnohem lépe než ženy, které se hroutí, postavili vědci výsledky výzkumu, který tvrdí pravý opak. Podle něj vztahové problémy a následný rozchod nesou hůře muži než ženy. Rozchod má navíc mnohem větší dopad na duševní zdraví mladých mužů ve srovnání s ženami.

Na rozdíl od žen však muži nedávají svou skleslost a smutek tolik najevo jako ženy, proto se zdá, že je rozchod tolik nepoznamenal. Vědci zjistili, že ženy mnohem častěji probírají své depresivní pocity s svými přáteli, zatímco muži si své pocity nechávají pro sebe. Bohužel je však u nich rozchod mnohem častěji spojen s takovými negativními dopady, jako je například zvýšená konzumace alkoholu.

Autoři výzkumu, který byl zveřejněn v Journal of Health and Social Behavior, přiznávají, že byli jeho výsledky překvapeni, protože obecně se soudí, že ženy jsou více emočně zranitelnější než muži. V otázce vztahů, respektive rozchodů, tomu ale tak není. Psychologové zjistili, že muži dokonce vyvíjí i větší aktivitu ve snaze udržet funkční partnerský vztah. Pokud se to však nepodaří, muži jsou na stres spojený s rozpadem vztahu citlivější.

Na druhou stranu vědci zjistili, že muži mají větší emocionální prospěch z funkčního partnerství a fungující vztah na ně má i pozitivnější vliv než na jejich něžné polovičky. I tento závěr je v rozporu s všeobecným míněním a předsudcích o netečných a lhostejným mužích, kteří se o vztahy víceméně nezajímají.

Podle vědců je možné hledat vysvětlení i ve skutečnosti, že muži často mají jen několik málo lidí, které považují za své blízké a mají tendenci ke své partnerce více přimknout. Oproti tomu ženská síť blízkých přátel je mnohem širší a ženy tak mají více možností, kam směřovat své emoce po rozpadu partnerského vztahu a nepociťují stres z rozchodu tak palčivě jako muži. Kromě toho, podle výsledků výzkumu, je rozpad vztahu pro muže spojen s ohrožením jejich identity a sebevědomím.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Vdávala jste se mladá? Nejspíš se rozvedete!
Jak zvládnout rozchod: Pravidla přežití
Společná dovolená často zlikviduje vztah
5 signálů, že je vaše přítelkyně psychopatka
Chování, které vám zničí vztah